Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Masz taki telefon? Możesz znaleźć się na celowniku oszustów
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 20.07.2024 20:36

Masz taki telefon? Możesz znaleźć się na celowniku oszustów

smartofny
fot. Pxhere

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego ma w ostatnim czasie pełne ręce roboty, bo cyberprzestępcy zdają się być wyjątkowo aktywni. Tym razem CSIRT KNF wydał ostrzeżenie przed kolejnym oszustwem. Narażeni są posiadacze telefonów na kartę. 

Telefony pre-paid

CSIRT KNF (Computer Security Incident Response Team Komisja Nadzoru Finansowego) opublikował w mediach społecznościowych komunikat dotyczący nowej metody, którą posługują się oszuści chcący wyłudzić pieniądze od naiwnych osób. Ostrzeżenie skierowane jest do użytkowników, którzy nie korzystają z abonamentu telefonicznego, a zamiast tego rachunki opłacają doładowaniami pre-paid.

Chociaż tzw. telefony na kartę szczyt swojej popularności mają już dawno za sobą, w Polsce wciąż jest sporo osób, które wolą taką formę regulowania zobowiązań wobec operatora sieci komórkowej. Wśród nich znaczną grupę stanowią osoby starsze i to właśnie one mogą być najbardziej podatne na oszustwa. 

Santander Bank pilnie apeluje do wszystkich Polaków. Chodzi o BLIKa

Doładujesz, ale nie telefon, lecz konto oszusta

Oszuści w swojej metodzie postanowili wykorzystać fakt, że do doładowywania swoich telefonów, ich właściciele wykorzystują często internet. Za pośrednictwem stron www poszczególnych operatorów komórkowych, można zwiększyć środki dostępne na połączenia oraz smsy odpowiednią kwotą. 

Jak ostrzega CSIRT KNF, w sieci pojawiają się fałszywe strony, które udają te prawdziwe. Cyberprzestępcy podszywaj się pod sieć nju mobile.

Cyberprzestępcy przygotowali fałszywe strony podszywające się pod nju mobile. Oszuści oferują rzekomą możliwość doładowania telefonu, a w rzeczywistości wyłudzają dane kart płatniczych – czytamy w ostrzeżeniu.

Jak się chronić

By zminimalizować szanse na zostanie oszukanym, najlepiej dokładnie sprawdzać adres strony, na którą wchodzimy. Fałszywe strony mogą w swoim adresie zawierać sprytne, niewidoczne na pierwszy rzut oka literówki. Chcąc dokonać jakichkolwiek płatności, najlepiej jest też samodzielnie, od początku do końca, wpisywać adres strony, którą chcemy w tym celu odwiedzić. Bardzo niebezpieczne są również wszelkiego rodzaju linki, które można znaleźć w mediach społecznościowych. Szczególnie, jeśli oferują specjalne promocje, lub wyjątkowe oferty.