Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Duże zmiany dla użytkowników OLX. To pokłosie działań UOKiK
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 29.02.2024 14:49

Duże zmiany dla użytkowników OLX. To pokłosie działań UOKiK

zakupy przez internet
Fot. rupixen.com/Unsplash

Użytkownicy serwisu OLX otrzymali już maile informujące o zmianach w regulaminie. Są one bezpośrednim rezultatem decyzji UOKiK, który zobowiązał OLX do modyfikacji zapisów, które dotąd działały na niekorzyść kupujących. Najważniejsza nowość to całkowita przebudowa tego, jak działa usługa Pakiet Ochronny.

Zmiany na OLX po decyzji UOKiK

Przypomnijmy, że UOKiK zobowiązał OLX do zmian w trzech obszarach: Pakietu Ochronnego, Usługi Serwisowej oraz tego, jak działa wyszukiwarka. Jednocześnie użytkownikom OLX zapewniono zwrot pieniędzy za opłaty nakładane od 2021 roku.

W przypadku Pakietu Ochronnego zastrzeżenia UOKiK wzbudziły liczne wyłączenia. Usługa, która miała chronić interesy konsumentów przed nieuczciwymi sprzedawcami, okazała się wydmuszką. Obowiązywała w zasadzie tylko wtedy, gdy kupujący otrzymał pustą paczkę. Na podstawie długiej listy wyłączeń liczne zgłoszenia reklamacyjne konsekwentnie odrzucano.

UOKiK bierze pod lupę banki. Przyjrzy się m.in. PKO BP, Pekao SA czy Alior Bankowi

Zupełnie nowy Pakiet Ochronny

OLX spełnił już żądanie UOKiK i zasady świadczenia usługi Pakiet Ochronny uległy gruntownym zmianom. Wprowadzone zostały zupełnie nowe zasady pozwalające ubiegać się o reklamację. Teraz są one uzasadnione także, gdy otrzymany towar jest niezgodny z ogłoszeniem, a nie tylko, gdy przesyłka była pusta.

Serwis podaje przykłady niezgodności. Stwierdza się ją, gdy:

  • zachodzą rozbieżności między towarem a ogłoszeniem (tytuł, opis, zdjęcia, rodzaj, liczba, funkcjonalność, kompatybilność).
  • Brakuje cech towaru, o których sprzedawca zapewniał w ogłoszeniu.
  • Towar jest w innym kolorze lub w innym rozmiarze, niż w ogłoszeniu.
  • Towar jest uszkodzony w sposób, który nie był sygnalizowany w ogłoszeniu.
  • Zakupiony przedmiot nosi ślady użytkowania, mimo że był sprzedawany jako nowy.
  • Towar jest niekompletny.

Pakiet Ochronny według nowego regulaminu pozostaje w ścisłym związku z usługami Przesyłki OLX i Płatności OLX – jeśli transakcja została zawarta w inny sposób, wówczas ochrona nie obowiązuje.

Wyłączenia w nowym regulaminie

W nowych zapisach nadal pojawiają się wyłączenia, jednak są już one znacznie bardziej uzasadnione, niż miało to miejsce w poprzedniej wersji. Przede wszystkim obowiązuje wskazana wyżej zasada łączenia z usługami przesyłki i płatności – te co prawda są dobrowolne, niemniej nieskorzystanie z nich automatycznie pozbawia nas Pakietu Ochronnego.

Na pomoc związaną z Pakietem Ochronnym nie ma także co liczyć, jeśli kupujący konsekwentnie naruszał regulamin OLX, zwłaszcza w obszarze praw innych użytkowników i zobowiązań wobec nich. Oznacza to tyle, że ochroną mogą zostać nieobjęte osoby, które same wcześniej oszukiwały. Ponadto reklamacja może zostać odrzucona, gdy szkoda została naprawiona lub przed rozpatrzeniem doszło do prawidłowego wykonania transakcji.