Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Dzwoni nieznany numer? Tak sprawdzisz, kto dzwoni i czy nie chce cię oszukać
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 23.11.2023 18:30

Dzwoni nieznany numer? Tak sprawdzisz, kto dzwoni i czy nie chce cię oszukać

mężczyzna z telefonem
David Hahn / Unsplash

Nadchodzą Święta, a to okres, w którym otrzymujemy szczególnie dużo telefonów z ofertami skorzystania z usług czy kupna produktów. To także okres szczególnie obfity w próby oszustw dokonywanych przez telefon. Na szczęście są sposoby, by się przed tym bronić.

Nieznany numer może być niebezpieczny

Możliwość blokowania niechcianych połączeń czy identyfikowania numerów, które je wykonują to już nie tylko kwestia wygody, ale także bezpieczeństwa. O ile kolejne nawiązania kontaktu przez telemarketerów mogą być irytujące, tak utrata dużej sumy pieniędzy przez oszustwo dokonane przez telefon jest bardziej dotkliwe.

Niezależnie od motywacji warto wyposażyć się w narzędzia, które jeszcze przed odebraniem połączenia pochodzącego z nieznanego numeru mogą dostarczyć informacji o tożsamości osoby, która próbuje się skontaktować.

Koniecznie zapisz ten numer telefonu. Twoje wiadomości mogą być ratunkiem

Dzwoni nieznany numer? Tak sprawdzisz, kto dzwoni

Jedną z metod unikania niechcianych połączeń jest korzystanie z aplikacji, które umożliwiają identyfikację numeru. Działają one zarówno jako samodzielne strony internetowe, jak i aplikacje mobilne, ale też aplikacje bezpośrednio zintegrowane z aplikacją służącą do obsługi połączeń telefonicznych.

Jedną z najpopularniejszych aplikacji służących do ochrony przed niechcianymi połączeniami jest Hiya. Dostępna jest za darmo, nie wyświetla nawet reklam. Należy ona do grupy tych programów, które zintegrowane są z aplikacją telefonu. Dzięki temu możliwe jest wyświetlanie informacji z bazy danych tej aplikacji już w momencie, gdy otrzymujemy połączenie przychodzące. W bazie tej znajdują się też numery telemarketerów, oraz numery, które są podejrzewane o udział w oszustwach.

Inny godny polecenia program to Truecaller. Cieszy się on jeszcze większą popularnością niż Hiya, otrzymał nawet wyróżnienie Google. Podobnie jak poprzedni program służy on do wyświetlania informacji o botach wykorzystywanych w połączeniach telemarketingowych, ale też o numerach wykorzystywanych do różnego rodzaju oszustw. Truecaller oferuje także funkcję automatycznego rozpoznawania i blokowania niechcianych połączeń. Aplikacja jest aktywnie rozwijana i ostatnio wzbogaciła się także o obsługę połączeń na WhatsAppie.

Dostępna jest także polska aplikacja, Odebrać telefon 2019. Jej twórcy chwalą się, że codziennie baza numerów powiązanych z niechcianymi połączeniami rośnie w tempie 30 tys. na dzień. Największą zaletą Odebrać telefon jest to, że aplikacja jest polska – dzięki temu możemy mieć dostęp do numerów, na które szczególnie narażeni są właśnie użytkownicy znad Wisły. Warto zwrócić uwagę, że choć podstawowa funkcjonalność jest darmowa, to producent nachalnie zachęca do płatnych aktualizacji.

Spoofing i analiza numerów

Z pewnością aplikacje chroniące przed niechcianymi połączeniami są niezwykle przydatne, ale trudno liczyć na to, że ich bazy zawsze będą w stu procentach aktualne i obejmować nawet te numery, które zostały zarejestrowane niedawno. W takich przypadkach należy zachować czujność i samodzielnie, np. zwracają uwagę na poprzedzający właściwy numer prefiks krajowy, chronić bezpieczeństwo. Dobry przykład takiej czujności to zwracanie uwagę na zagraniczne numery. Bardzo często do ataków stosuje się numery pochodzące spoza Polski, co można rozpoznać po innym numerze niż „+48” znajdujące się na początku.

Warto także pamiętać o spoofingu, zwanym także nadpisywaniem numeru. W tych przypadkach atakujący wykorzystujący mechanizmy takiego maskowania numeru, że na ekranie telefonu wyświetlana jest nazwa, np. banku, instytucji czy służb. W ten sposób napastnicy starają się zbudować wiarygodność swojej komunikacji, najczęściej w celu dokonania oszustwa. W praktyce np. najczęściej nie wykorzystują takich metod, co zresztą łatwo zweryfikować, odrzucając połączenie i kontaktując się z bankiem samodzielnie.