Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Fałszywe informacje o podwyżkach cen energii. Wydano pilne ostrzeżenie
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 14.06.2024 22:36

Fałszywe informacje o podwyżkach cen energii. Wydano pilne ostrzeżenie

licznik energii
Fot. materiały wlasne

Już 1 lipca wchodzi w życie ustawa o czasowym ograniczeniu cen energii, gazu i ciepła systemowego oraz regulacje dotyczące bonu energetycznego. Nie umknęło to uwadze cyberprzestępców - ministerstwo klimatu i środowiska wydało komunikat przestrzegający przed ich działalnością.

Uwaga na fałszywe informacje o cenach prądu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało ostrzeżenie przed fałszywymi informacjami o podwyżkach cen energii, na jakie można natrafić podczas przeglądania internetu. Żerują one na emocjach obawiających się wzrostów stawek Polaków i w ten sposób zachęcają ich do podjęcia działań, które mogą być opłakane w skutkach.

Szczególną uwagę należy zwracać na treści reklamowe w mediach społecznościowych i portalach, ale też SMS-y i maile informujące o rzekomych podwyżkach. Pozornie informacyjne treści mogą się okazać próbą oszustwa lub przynajmniej wprowadzenia w błąd. Oszuści wyłudzają za ich pośrednictwem dane osobowe oraz dane kart płatniczych. Nie sposób bagatelizować też umyślnych działań dezinformacyjnych spoza kraju.

Posiadacze fotowoltaiki mają dość. Grożą ogólnopolskim strajkiem

Co naprawdę zmieni się w II połowie roku?

Aby nie dać wprowadzać się w błąd, trzeba wiedzieć, że w drugiej połowie nadal obowiązywać będzie odgórna, maksymalna cena energii. Będzie ona wynosić 500 zł za megawatogodzinę dla gospodarstw domowych bez względu na zużycie. Dla przedsiębiorstw i budynków publicznych maksymalna cena wyniesie 683 zł/mWh.

Zobacz: Oszczędzanie energii w domu. Praktyczne sposoby i mity

Ponadto wprowadzony zostanie bon energetyczny. Wbrew nieprawdziwym informacjom na razie nie ma potrzeby składania żadnych wniosek - będzie to możliwe dopiero w czasie od 1 sierpnia do 30 września 2024 br. Wypłaty pieniędzy w ramach bonu będą wypłacane jesienią lub na początku przyszłego roku. Wspomniane maksymalne stawiki za megawatogodzinę automatycznie będą obowiązywać wszystkich i nie trzeba w związku z tym składać wniosków czy podejmować innych działań.

Zalecenia ministerstwa - na co uważać?

Ministerstwo wydało zalecenie, aby w przypadku każdej treści wywołującej niepokój zastanowić się, czy nie jest to element trwających kampanii dezinformacyjnych. Należy zwracać uwagę na takie frazy, jak: “jak uniknąć drastycznej podwyżki cen prądu/gazu/ciepła”,  “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”.