Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > KAS skontrolowała pompy ciepła. 94 proc. nie spełnia wymagań
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 11.06.2024 14:09

KAS skontrolowała pompy ciepła. 94 proc. nie spełnia wymagań

kaloryfer
Fot. Pixabay/Alexandra_Koch

Krajowa Administracja Skarbowa wraz z Inspekcją Handlową przeprowadziła kontrole importowanych na rynek polski pomp ciepła. Łącznie skontrolowano 463 przewożone przez granicę urządzenia. Wyniki są zatrważające - zaledwie 101 z nich zostało dopuszczonych do obrotu.

94 proc. pomp niedopuszczonych do obrotu

Jak donosi Business Insider, na granicy zatrzymano 94 proc. z 36 importowanych modeli pomp ciepła. Należy przy tym zaznaczyć, że zaledwie 39 urządzeń mogło zostać dopuszczonych do sprzedaży po kontroli - w przypadku 62 ze 101 konieczne były dodatkowe działania naprawcze.

Aż 463 pompy w ogóle nie zostały dopuszczone do obrotu. Przyczyną były przede wszystkim zapisy w dokumentacji, które mogły być niezgodne z faktycznymi parametrami urządzenia lub braki formalne. Zachodziło ryzyko, że zgoda na import i sprzedaż poskutkowałaby naruszeniem praw konsumentów.

Sankcje prawne za montaż pompy ciepła. Kiedy to możliwe?

Toczy się 18 postępowań UOKiK

Ze względu na to, że urządzenia de facto byłyby sprzedawane zgodnie z dokumentacją wprowadzającą końcowych konsumentów w błąd, w sprawę zaangażował się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny poinformował, że sprawa, jak i cały rynek pomp ciepła, podlega aktualnie wnikliwej analizie.

Zobacz: Wyłączasz światło wychodząc z pokoju? Możesz się zdziwić

Aktualnie UOKiK prowadzi aż 18 postępowań dotyczących pomp ciepła. Część z nich dotyczy niedozwolonych postanowień wzorców umów. Stwarza to obraz sytuacji, w której na rynku dochodzi regularnie do praktyk, które naruszają prawa konsumentów, co jest ważne także ze względu na zmiany w programie Czyste Powietrze.

Nowa odsłona programu Czyste Powietrze

Dzięki programowi Czyste Powietrze możliwe jest otrzymanie dofinansowania kupna i montażu pomp ciepła. W celu ograniczania inwestycji w niskiej jakości urządzenia, czy też pompy z zafałszowaną dokumentacją, rząd zdecydował się utworzyć specjalną listę urządzeń (ZUM), które mogą otrzymać finansowanie. Aby urządzenie na nią trafiło, konieczne jest stwierdzenie zgodności dokumentacji z parametrami w certyfikowanym europejskim laboratorium.