Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Fotowoltaika w czasie burzy. Czy panele przyciągają pioruny?
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 25.06.2024 18:33

Fotowoltaika w czasie burzy. Czy panele przyciągają pioruny?

Fotowoltaika
fot. Photo by Bill Mead on Unsplash

Lato to okres, w którym burze stają się częstym zjawiskiem. Nic dziwnego, że właściciele domów wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne i osoby rozważające ich montaż często zastanawiają się, czy urządzenia te przyciągają pioruny. Wyjaśniamy, czy jest się czego bać i jak zabezpieczyć swoją instalację fotowoltaiczną.

Czy fotowoltaika to zagrożenie w trakcie burzy? Wyjaśniamy

Pioruny są efektem wyrównania ładunków elektrycznych między naładowaną chmurą a punktem na ziemi lub między chmurami. Szukają one zawsze najkrótszej i najlepiej przewodzącej drogi, co oznacza, że uderzają zazwyczaj w wysokie i izolowane obiekty. Najbardziej narażone są więc:

 • Wieże i iglice
 • Szczyty domów i budynków
 • Anteny
 • Strzeliste drzewa
 • Sieci elektryczne
 • Wysokie latarnie

Metalowe elementy i wilgotne powierzchnie dodatkowo sprzyjają przesyłowi ładunków elektrycznych, co zwiększa ryzyko uderzenia pioruna. Panele fotowoltaiczne same w sobie nie przyciągają piorunów. Kluczowym czynnikiem jest prawidłowe zabezpieczenie instalacji. Jeśli fotowoltaika jest prawidłowo zamontowana i wyposażona w odpowiednie systemy ochronne, takie jak uziemienie i zabezpieczenia przepięciowe, ryzyko uderzenia pioruna jest minimalne. Instalacje zabezpieczone w ten sposób nie gromadzą ładunków elektrostatycznych, które mogłyby przyciągnąć pioruny.

Co istotne, w razie uderzenia pioruna, energia zostanie odprowadzona do gruntu przez system uziemienia, co zapobiega uszkodzeniom i pożarom. Warto jednak wziąć pod uwagę, że nieodpowiedni montaż lub użycie niewłaściwych komponentów może prowadzić do problemów, takich jak pożary instalacji.

Społecznościowy kantor w IKO. Będzie można ustalić własne ceny

Co jeszcze warto wiedzieć o fotowoltaice podczas burzy?

Podczas burzy, oprócz bezpośredniego zagrożenia uderzenia pioruna, panele fotowoltaiczne mogą być narażone na uszkodzenia mechaniczne spowodowane przez silny wiatr, grad lub spadające gałęzie. To właśnie dlatego kluczowe są:

 • Prawidłowy Montaż: Instalacja fotowoltaiczna powinna być wykonana z najwyższej jakości materiałów i zamontowana przez doświadczonych fachowców, którzy zadbają o bezpieczeństwo i trwałość systemu.
 • Regularne Przeglądy: Regularne kontrole stanu technicznego paneli fotowoltaicznych, ich czyszczenie oraz konserwacja są niezbędne, aby utrzymać ich wydajność i bezpieczeństwo.
 • Odpowiednie Zabezpieczenia: Instalacja powinna być wyposażona w systemy ochronne, takie jak uziemienie i zabezpieczenia przepięciowe. Warto również rozważyć dodatkowe oznakowanie budynku, co może pomóc służbom ratunkowym w razie pożaru.
 • Reakcja na Uszkodzenia: Po każdej burzy warto sprawdzić stan instalacji. W przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości należy wezwać specjalistów do oceny i naprawy paneli.

Choć pożary instalacji fotowoltaicznych są rzadkie, mogą się zdarzyć, zwłaszcza jeśli instalacja została wykonana nieprawidłowo. Główne przyczyny pożarów to:

 • Błędy montażowe, takie jak użycie niewłaściwych złączek i kabli
 • Mikropęknięcia paneli, prowadzące do korozji i przegrzewania
 • Hotspoty, czyli punkty o podwyższonej temperaturze na panelach

Jak zadbać o bezpieczeństwo fotowoltaiki?

W razie pożaru kluczowe jest szybkie odłączenie instalacji od zasilania oraz użycie odpowiednich gaśnic, najlepiej proszkowych, zachowując przy tym bezpieczną odległość. Ważnym czynnikiem, który pozwoli nam zadbać o bezpieczeństwo, są regularne przeglądy i serwis instalacji fotowoltaicznej co pięć lat. To niezbędne dla utrzymania jej sprawności i bezpieczeństwa. Co ważne, dokumentacja tych przeglądów może być wymagana przez ubezpieczycieli w razie szkód.

Należy pamiętać także o zgłoszeniu i prawidłowym oznakowaniu instalacji powyżej 6,5 kW. Takie urządzenia wymagają uzgodnienia z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz zgłoszenia do Państwowej Straży Pożarnej.

Kolejnym istotnym elementem jest prawidłowa ochrona mechaniczna instalacji. Panele montowane na gruncie są mniej narażone na przegrzanie i uszkodzenia niż te montowane na dachach. Warto więc rozważyć lokalizację instalacji w mniej narażonych miejscach.

Fotowoltaika, jeśli jest prawidłowo zamontowana i zabezpieczona, nie stanowi zagrożenia podczas burzy. Regularne kontrole, odpowiednie zabezpieczenia oraz prawidłowy montaż zapewniają bezpieczeństwo i wydajność instalacji fotowoltaicznych. Dzięki tym środkom można cieszyć się ekologiczną i ekonomiczną energią bez obaw o skutki burz i innych ekstremalnych zjawisk pogodowych.