Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Dofinansowanie fotowoltaiki. Bez tego rząd nie przyzna pieniędzy
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 05.06.2024 15:27

Dofinansowanie fotowoltaiki. Bez tego rząd nie przyzna pieniędzy

fotowoltaika
Fot. East News/Marek BAZAK

Coraz większe niezadowolenie prosumentów oraz nadchodzące podwyżki cen prądu to dla rządu nie lada problem. Miłosz Motyka, wiceminister klimatu, zapowiedział, że w resorcie trwają prace nad zmianami, które dotkną m.in. osoby chcące ubiegać się o dofinansowanie montażu fotowoltaiki.

Obawy konsumentów i frustracja prosumentów

W rozmowie z money.pl Miłosz Motyka, wiceminister klimatu, powtórzył wcześniejsze słowa szefowej resortu, która przekonywała, że podwyżki cen prądu mają wynieść 30 zł. Choć wyliczenia analityków świadczą, że będą one znacznie wyższe, rząd uspokaja - radykalnych podwyżek cen energii ma nie być.

Obawy konsumentów to nie jedyny problem, z jakimi boryka się rząd. Rośnie niezadowolenie prosumentów, którzy uważają, że ceny sprzedawanego  przez nich prądu są za niskie, a niekiedy wręcz zerowe. Ich problemów nie rozwiążą taryfy dynamiczne, gdyż władze na lipiec przyszłego roku przesunęły uruchomienie systemu umożliwiającego dostęp do informacji o dynamicznych stawkach.

Dofinansowanie fotowoltaiki w 2024 r. – dostępne programy i warunki do spełnienia

Dofinansowanie tylko z magazynem energii

W rozmowie z wiceministrem Motyką nie znajdziemy pomysłów na rozwiązanie tego problemu, jednak przedstawia on dyskutowany w resorcie pomysł ograniczenia ich w przyszłości. Ministerstwo klimatu chce, aby w ramach przyszłych odsłon programu Mój Prąd dofinansowanie na montaż fotowoltaiki było przyznawane tylko wtedy, gdy prosument chce także wybudować magazyn energii.

W ocenie Motyki takie warunkowanie dofinansowania pozwoli na “wypłaszczenie produkcji energii z OZE”. Dzięki magazynom energia będzie mogła być sprzedawana nie tylko, gdy są ku temu warunki atmosferyczne, ale też trafiać do sieci wtedy, kiedy jest potrzebna. Zamiast krótkich zrywów, można byłoby rozłożyć sprzedaż energii w czasie.

Prosumenci grożą strajkiem

Montaż fotowoltaiki rozszerzony na instalację magazynu energii znacznie zwiększyłaby koszt całej inwestycji. Resort nie mówi zaś o podwyższeniu kwot dopłat, a o całkowitym warunkowaniu dofinansowania. Nie dojdzie więc do sytuacji, gdzie na magazyn otrzyma się większą kwotę. Po prostu bez magazynu w ogóle nie otrzyma się pieniędzy.

Zobacz: Te urządzenia zużywają najwięcej prądu. Eksperci radzą, jak oszczędzać

O ile pod względem technicznym zachęta do montażu magazynów jest uzasadniona, tak nie ma wiele wspólnego z rozwiązywaniem bieżących problemów prosumentów, którzy dysponują już dofinansowanymi instalacjami fotowoltaicznymi. Ci coraz szerzej organizują się i w ramach strajku grożą całkowitym wstrzymaniem dostaw.

Źródło: money.pl