Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Google szykuje ogromne zmiany. Użytkownicy czekali na to od lat
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 08.03.2024 09:42

Google szykuje ogromne zmiany. Użytkownicy czekali na to od lat

smartfon z androidem
Fot. Unsplash/Adrien

W testowych wersjach oficjalnego sklepu z aplikacjami dla Androida, Google Play, odnaleziono nowość, która może znacznie zmienić sposób, w jaki aktualizowane są aplikacje. Dotychczasowych model pobierania nowych wersji ma być zastąpiony takim, w którym kilka programów w końcu będzie można pobierać jednocześnie.

Znalezisko w wersjach testowych

Zmiana została odnaleziona w jednej z testowych wersji Google Play przez blogera AssembleDebug w wersji 40.0.13. Należy zaznaczyć, że do włączenia funkcji niezbędna była odpowiednia konfiguracja flag eksperymentalnych, co możliwe jest na razie tylko na zrootowanych urządzeniach.

Nie oznacza to jednak, że równoległe pobieranie wielu aplikacji nie zostanie wdrożone w stabilnym Google Play działającym na smartfonach z Androidem bez roota. Z drugiej strony Google już wielokrotnie lata temu eksperymentowało z jednoczesną instalacją i po okresie testów nie zdecydowano się na implementację zmian. Czy tym razem będzie inaczej?

Abonament RTV także za smartfony, tablety i komputery. Zapadł wyrok

Równoległe pobieranie w Google Play

Możliwe, że równoległe aktualizacje znajdziemy w Androidzie już wkrótce – byłaby to oczywista odpowiedź na parametry dzisiejszych sieci bezprzewodowych, gdzie pobranie nawet kilkuset megabajtów nie stanowi większego problemu nawet za pośrednictwem bezprzewodowej transmisji danych. W przypadku Wi-Fi takie możliwości mogły być oferowane od lat.

Warto zaznaczyć, że w eksperymentalnej konfiguracji, która pozwoliła na jednoczesne pobieranie wielu aplikacji, są ograniczenia. Po pierwsze, domyślnie można pobierać tylko dwie aplikacje jednocześnie, jednak testerowi udało się zwiększyć tę liczbę ręcznie do pięciu. Po drugie, równoległe pobieranie nie działa, jeśli wywołamy je poprzez zlecenie aktualizacji wszystkich aplikacji w Google Play, jakie są dostępne.

Wykorzystanie pełni możliwości

Jeśli nowość zostanie udostępniona w wydaniu stabilnym Google Play, mamy szansę na znaczne skrócenie czasu aktualizacji poszczególnych programów. Nie chodzi tu wyłącznie o aktualizację, ale też o instalację nowych apek. Dotychczasowy model kolejkowania i przeprowadzania instalacji pojedynczo to dziś spora strata czasu i niewykorzystanie zasobów.

Źródło: TheSpAndroid/androidauthoriy.com