Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Google wprowadza zmiany. Smartfon sam rozpozna, że został skradziony
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 16.05.2024 17:15

Google wprowadza zmiany. Smartfon sam rozpozna, że został skradziony

smartfon
Fot. Pexels/Silvie Lindemann

W Polsce w systemie Android działa już sieć Znajdź moje urządzenie, dzięki której zagubione czy skradzione smartfony można odnajdywać dzięki innym posiadaczom urządzeń z Androidem. To jednak dopiero początek. Google zaprezentowało właśnie trzy nowe zabezpieczenia przydatne po kradzieży smartfonu.

Nowe narzędzia przeciw złodziejom

Podczas konferencji deweloperskiej Google I/O nie mogło zabraknąć prezentacji nowości, jakie w najbliższym czasie trafią do systemu operacyjnego Android. Z punktu widzenia zwykłych użytkowników smartfonów jedną z najbardziej przydatnych zmian mogą się okazać mechanizmy zabezpieczania urządzeń przed osobami, które je nam ukradły.

Do dyspozycji użytkowników zostaną oddane zarówno nowe narzędzia do wykorzystania do zabezpieczenia smartfonu jeszcze przed kradzieżą, jak i takie, które będą, jak znalazł, gdy utraty już dojdzie. Największe wrażenie robi jednak nowość w postaci funkcji automatycznego rozpoznawania kradzieży przez smartfon.

Gmail czeka rewolucja. Zacznie się już w lipcu

Automatyczne rozpoznawanie kradzieży

W Androidzie pojawi się funkcja Theft Detection Lock, która pozwoli na automatyczne blokowanie urządzenia, gdy tylko zainstalowane na nim oprogramowanie rozpozna, że mogło dojść do kradzieży. Jak tego dokona? Oczywiście za sprawą “sztucznej inteligencji”, jak wszystko podczas tegorocznego I/O, a w rzeczywistości za pomocą czujników ruchu - akcelerometru czy żyroskopu.

Oprogramowanie będzie wyczulone na ruchy charakterystyczne dla kradzieży - gwałtowne wyrwanie z rąk, bieg - i wówczas samo zablokuje ekran. Utrudni to dostęp złodziejom do zgromadzonych na smartfonie informacji, zwłaszcza że po błędnych próbach wprowadzenia PIN-u czy wzoru urządzenie będzie całkowicie blokowane.

Ponadto Google wdroży także mechanizm Offline Device Lock. Dzięki niemu ekran smartfonu będzie blokowany natychmiastowo po stracie łączności z siecią komórkową, np. po wyjęciu karty SIM. Obie nowości zawitają także na starsze urządzenia - będą dostępne jeszcze w tym roku na smartfonach z Androidem w wersji 10 i nowszych.

Narzędzia przed i po kradzieży

Google rozszerza także możliwości dotychczasowych narzędzi służących zabezpieczeniu urządzenia przed i po kradzieży. W pierwszej kategorii zyskamy dostęp do takich narzędzi, jak brak możliwości ponownej konfiguracji po resecie, jeśli nie poda się danych uwierzytelniania do powiązanego wcześniej konta Google. Złodziej, który przywróci smartfon do ustawień fabrycznych i tak nie będzie mógł z niego korzystać.

Ważna nowa funkcja pojawi się także dla obsługi sytuacji, w której do kradzieży już doszło. Możliwe będzie szybkie zdalne zablokowanie skradzionego urządzenia. Wystarczy do tego dostęp do innego urządzenia. Na nim wprowadzamy swój numer telefonu oraz dokonujemy uwierzytelnienia, aby zdalnie zablokować skradziony smartfon. Zmiany będą dostępne we wszystkich smartfonach z Usługami Google w Androidzie 10 i nowszych.