Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna inteligencja > Google wprowadza zmiany w swoim AI. Oto Gemini
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 10.02.2024 17:29

Google wprowadza zmiany w swoim AI. Oto Gemini

Google
Pixabay/Photo Mix

Google ogłosiło ważne zmiany w rodzinie swoich dużych modeli językowych udostępnianych na rynku konsumenckim. Nie tylko zmieniła się nazwa, ale udostępniono zupełnie nową aplikację mobilną pozwalającą na wchodzenie w interakcję z tzw. SI. Wiemy już także więcej o tym, ile to wszystko będzie kosztować.

Sztuczna inteligencja Google

Sukces ChatGPT zastał Google z ręką w nocniku. Choć sam LLM OpenAI nie był jakimś przełomem, podobne oprogramowanie było rozwijane od lat przez wiele zespołów, to jednak jego zainteresowanie wśród zwykłych internautów przerosło oczekiwania wszystkich. Google, mimo że dysponowało ogromnym dorobkiem, długo nie potrafiło wystawić kontrkandydata.

Po miesiącach opóźnień światło dzienne ujrzał Bard i… nie wzbudził tak dużego zainteresowania jak ChatGPT ani w momencie premiery, ani nigdy później. Oczywiście, jest to zaawansowany LLM porównywalny możliwościami do GPT, a w wielu przypadkach zwracający lepsze jakościowo wyniki, jest ponadto regularnie wzbogacany o nowe funkcje, niemniej palmę pierwszeństwa dzierżył i dzierży Microsoft.

Twórca ChatGPT ostrzega. Jest inaczej, niż wszyscy sądzili?

Google prezentuje Gemini i Gemini Advanced

W takich okolicznościach Google poinformowało, że Bard będzie miał odtąd nową nazwę – Gemini. Ma to być nowy start i druga szansa na premierę, która w przypadku Barda przeszła może nie bez większego echa, ale zapewne nie było one tak duże, jak oczekiwało Google. To jednak zabieg czysto marketingowy, bez znaczenia technicznego.

W przeciwieństwie do udostępnienia Gemini Advanced, bardziej zaawansowanego modelu Google, który w stosunku do podstawowej wersji odznacza się takimi możliwościami, jak rozwiązywanie wysoce złożonych problemów, wnioskowanie logiczne, podążanie za złożonymi instrukcjami czy udział w pracach kreatywnych. Tak przynajmniej twierdzi Google.

Ponadto Gemini Advanced ma oferować integrację z przeglądarkowym pakietem biurowym Google, szybką implementację nowości opracowywanych na bieżąco przez Google i być zintegrowane z planami usługi Google One. A to oznacza, że dostęp do zaawansowanej wersji modelu będzie płatny. Po pierwszych darmowych dwóch miesiącach testowych przyjdzie płacić za dostęp 20 dolarów miesięcznie.

Nowa aplikacja, ale nie dla wszystkich

Wróćmy jednak do podstawowej wersji Gemini, gdyż przy okazji pewnego resetu, na jaki zdecydowało się Google, opublikowano także nową aplikację, która pozwala wchodzić w kontakt z LLM-em korporacji. W przypadku Androida jest to osobna aplikacja, zaś na urządzeniach z iOS-em znajdziemy integrację Gemini w aplikacji Google. Niestety, na razie aplikacje nie zostały udostępnione w Polsce,  można jednak korzystać z ich możliwości pod adresem gemini.google.com.