Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Google wyłączy oryginalną wersję Gmaila. Doradzamy jej użytkownikom, co zrobić
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 26.09.2023 14:07

Google wyłączy oryginalną wersję Gmaila. Doradzamy jej użytkownikom, co zrobić

None
Fot. BiznesINFO.pl

Choć funkcjonalność Gmaila rozwijana jest nieśpiesznie, to jednak w ostatnich miesiącach doczekała się sporo nowości wynikających z celu zintegrowania skrzynki z usługami biznesowymi Google. Nie każdemu się to podoba, jednak wkrótce zabraknie dostępnego przez wiele lat wyboru. Z rozbudowanego i miejscami ociężałego Gmaila będą musieli korzystać wszyscy. 

Oryginalny Gmail przechodzi do historii

Co bardziej spostrzegawczy zauważyli, że od pewnego czasu podczas ładowania aplikacji webowej Gmail nie zobaczymy już logo usługi pocztowej, lecz Google Workspace – zestawu komercyjnych narzędzi adresowanych do biznesu, które jednak najczęściej znacznie przekraczają możliwościami potrzeby przeciętnego końcowego użytkownika. Mimo to dziś standardowa wersja prezentuje w menu Czaty czy oferuje integrację z Meet.

Oczywiście nie jest to problematyczne, gdy z Gmaila korzystamy na relatywnie nowym sprzęcie i przy w miarę stabilnym łączu. Jeśli jednak ktoś korzysta z usługi pocztowej Google na komputerze, który mógłby już stanąć w muzeum, a takich użytkowników nie brakuje również w Polsce, to aktualna rozbudowana aplikacja przeglądarkowa może irytować ociężałością działania. Ponadto ktoś może sobie zwyczajnie nie życzyć, by w interfejsie Gmaila pojawiały się inne usługi Google.

Zrzut ekranu 2023-09-26 133146.png
Klasyczna wersja Gmaila bazująca głównie na HTML.

Na szczęście zawsze można było skorzystać, ze oryginalnej, bazującej głównie na HTML i niewykorzystującej zaawansowanych bibliotek ze zestawu Google Closure wersji Gmaila, którą widać na powyższym zrzucie ekranu. Jest ona dostępna dla każdego, nawet użytkowników najstarszych przeglądarek, pod adresem mail.google.com/?ui=html. Choć prezentuje się nieco archaicznie (ale czy nie czytelniej niż aktualny Gmail?), to dostarcza pełnię funkcjonalności poczty elektronicznej.

Twoja poczta Gmail i Zdjęcia Google mogą wkrótce zostać usunięte. Sposób, by ich nie stracić, jest bardzo prosty

Google nie pozostawia alteratywy

Dostarcza, ale wkrótce przestanie. Google zdecydowało bowiem, aby całkowicie uśmiercić klasyczną HTML-ową wersję Gmaila. Nastąpi to już w styczniu 2024 roku, i aby nadal korzystać z najpopularniejszej skrzynki mailowej świata, konieczne będzie przejście na współczesny interfejs. Ten z kolei może być niekompatybilny ze starszymi wersjami przeglądarek, nie wspominając już o tym, że obciąży zarówno zasoby systemowe, jak i moduły sieciowe najstarszych komputerów.

Google nie podaje przyczyn decyzji, ale też nie pozostawia alternatywy – nie zostanie udostępniona inna uproszczona aplikacja wersja aplikacji, z której można byłoby korzystać na starszym sprzęcie i sofcie. W styczniu wszyscy użytkownicy, którzy dotychczas korzystali z HTML-owego interfejsu będą po prostu przełączeni na współczesnego Gmaila bez możliwości powrotu

Jak korzystać z Gmail na starszym sprzęcie?

W takiej sytuacji wszystkim tym, którzy nie chcą lub nie mogą korzystać z nowej wersji Gmaila polecić, można instalację pulpitowego klienta poczty. Wśród darmowych programów o ugruntowanej przez lata pozycji wskazać można Thunderbirda, w którym konto Gmaila można skonfigurować w sposób dalece zautomatyzowany przy pierwszym uruchomieniu programu. Wymaga on jedynie podania loginu i hasła, nie zachodzi konieczność samodzielnej konfiguracji serwerów poczty.

Tagi: Internet