Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > IKEA pilnie wycofuje ładowarki. Możliwe poparzenia i porażenia prądem, sieć zwraca pieniądze
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 10.01.2024 12:39

IKEA pilnie wycofuje ładowarki. Możliwe poparzenia i porażenia prądem, sieć zwraca pieniądze

Ikea
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Uwaga klienci IKEA! Sieć poinformowała właśnie, że wycofuje z rynku serię wadliwych ładowarek USB. Urządzenia są groźne dla posiadaczy – może dojść do poparzeń oraz porażenia prądem. Zaleca się natychmiastowe zaprzestania korzystania z urządzenia.

IKEA apeluje do klientów

Ikea poinformowała, że ładowarka USB ÅSKSTORM 40 W w kolorze ciemnoszarym o numerze artykułu 50461193 jest wadliwa i zagraża osobom, które je nabyły. Należy przerwać jej eksploatacje oraz skontaktować się z siecią IKEA. Wszyscy, którzy weszli w posiadanie wadliwej ładowarki, otrzymają zwrot pieniędzy.

d9d114a427526dd2065948aa577d24b9.jpg
USB ÅSKSTORM 40 W, fot. IKEA.

Wadliwą serię urządzeń można rozpoznać także po numerze modelu. Na etykiecie, która znajduje się na spodzie ładowarki w przypadku niebezpiecznych urządzeń widnieje numer modelu ICPSW5-40-1. Jest to model z dwoma pełnowymiarowymi gniazdami USB oraz gniazdem USB-C. Do informacji publicznej nie podano, czy decyzja zapadła w wyniku incydentu podczas eksploatacji ładowarki.

Hakerzy złamali zabezpieczenia Google. Włamują się bez użycia hasła, reset nie pomaga

Wadliwy przewód do ładowarki IKEA

Zagrożenie może spowodować nie tyle sama ładowarka, co przewód, który łączy ją z siecią. Po dłuższej eksploatacji może bowiem dojść do jego uszkodzenia lub przerwania, zwłaszcza wtedy, gdy owija się go wokół samej ładowarki po zakończonej eksploatacji, lub gdy się go zgina.

Konsekwencje mogą być bardzo poważne. W wyniku przerwania przewodu może dojść do porażenia użytkownika prądem i poparzeń. Problem dotyczy tylko ładowarki 40-watowej ładowarki ÅSKSTORM w kolorze ciemnoszarym. Pozostałe warianty według ustaleń IKEI nie stwarzają żadnego zagrożenia.

IKEA zwraca pieniądze klientom

Ładowarkę można zwrócić w dowolnym sklepie sieci. Nie jest do tego potrzebny paragon. Dodatkowe informacje można uzyskać po połączeniu z bezpłatnym numerem telefonu 22 275 00 00.

Zobacz także: Duże zmiany w ofercie Plusa. Operator wyłącza usługi i podwyższa opłaty