Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Ile kosztuje wyrobienie paszportu? Jak długo czeka się na dokument?
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 19.02.2024 11:07

Ile kosztuje wyrobienie paszportu? Jak długo czeka się na dokument?

Podróż, lotnisko, karta pokładowa
Obraz Joshua Woroniecki z Pixabay

Planując podróż za granicę, ważne jest odpowiednie przygotowanie dokumentów, w tym paszportu. Zapoznajmy się z rodzajami paszportów, procedurami składania wniosku oraz kosztami i terminami oczekiwania na wyrobienie tego istotnego dokumentu podróży.

Rodzaje paszportów i procedury

W podróży zagranicznej poza strefę Schengen konieczne jest posiadanie paszportu. Obecnie obowiązuje paszport biometryczny, który przechowuje dane osobowe i odciski palców. Istnieją również paszporty tymczasowe, wydawane na krótszy okres z odpowiednim uzasadnieniem. Dla dzieci obowiązują inne kryteria wiekowe i okresy ważności paszportów.

mBank wyłączy aplikację mobilną. Ważne wieści szczególnie dla tych klientów Przelew trafi do odbiorcy w 10 sekund? Zapadła kluczowa decyzja

Składanie wniosku i potrzebne dokumenty

Wniosek o paszport składa się osobiście w punktach paszportowych w Polsce lub w konsulacie polskim za granicą. Wniosek należy wypełnić zgodnie z instrukcjami, a dodatkowo dołączyć aktualne zdjęcie, dowód opłaty, oraz inne dokumenty, takie jak paszport lub dowód osobisty. W przypadku dzieci wymagana jest zgoda obu rodziców.

ZOBACZ TAKŻE: ZUS wydał komunikat. Chodzi o wnioski o 800+

Koszty i terminy oczekiwania na paszport

Cena wyrobienia paszportu zależy od wieku i rodzaju dokumentu, a także istniejących zniżek. Standardowa cena wynosi 140 zł dla dorosłych. 

Termin oczekiwania na wydanie paszportu wynosi zazwyczaj 30 dni, jednak istnieje możliwość ubiegania się o przyspieszenie procesu. Dodatkowo, istnieją zniżki dla określonych grup społecznych, takich jak studenci czy emeryci.