Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > InPost kontra Meta. Rafał Brzoska ostro krytykuje Facebooka
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 06.07.2024 22:21

InPost kontra Meta. Rafał Brzoska ostro krytykuje Facebooka

Rafał Brzoska
fot. Michał Żebrowski, East News

Właściciel InPostu Rafał Brzoska zapowiedział podjęcie działań wobec firmy Meta, do której należą m.in. Facebook i Instagram. Polski miliarder zarzuca Facebookowi, że za jego pośrednictwem rozlała się fala nieprawdziwych informacji i deep fake’ów wymierzonych w niego oraz jego żonę. Część z nich informowała bowiem o rzekomej śmierci życiowej partnerki biznesmena, czyli Omenay Mehsah.  

Fake newsy

Co ciekawe, Rafał Brzoska podjęcie zdecydowanych kroków zapowiedział wobec Facebooka zapowiedział… właśnie na Facebooku. Biznesmen stał się ofiarą fałszywych informacji dotyczących jego oraz jego żony Omenay Mehsah, które powielane były przede wszystkim w mediach społecznościowych sygnowanych nazwiskiem Marka Zuckerberga. 
Niektóre z nich miały informować o rzekomej śmierci jego małżonki, jej aresztowania, czy wreszcie dotkliwego pobicia jej przez Brzoskę. 


 

Ten komunikator słynie jako bezpieczny. Tymczasem pozwala śledzić

”To jest bullshit”

Meta zapewnia, że podobne treści oraz wykorzystywanie wizerunku innych do tworzenia reklam są niezgodne z zasadami zarówno Facebooka, jak i Instagrama, w związku z czym są na bieżąco usuwane. Brzoska w rozmowie z serwisem money.pl zarzuca Mecie brak konkretnych działań. 

Jak czytam odpowiedzi pracowników czy biura prasowego Mety, bo nikt nie ma odwagi nawet wystąpić pod imieniem i nazwiskiem, to pokazuje tylko jedno - że kasa jest najważniejsza. Zasłanianie się regulaminem i okrągłe słówka, że "robimy wszystko, co w naszej mocy", to jest bullshit. Od wielu miesięcy walczę z tematem dotyczącym wykorzystania mojego wizerunku w rzekomym namawianiu do superatrakcyjnych inwestycji i widzę, jak to wygląda. Zawsze jest to samo, czyli suchy komunikat: "robimy co w naszej mocy". A powinno być: "nie robimy nic, co w naszej mocy", tak powinno to być sformułowane – mówi Rafał Brzoska w rozmowie z money.pl.
 

Brzoska zapowiada kroki

Rafał Brzoska zapowiedział podjęcie konkretnych kroków mających na celu ukrócić dezinformację oraz rozmaite fake newsy wykorzystujące wizerunki osób bez ich zezwolenia. Jak zauważa w rozmowie z serwisem money.pl, bez udziału państwa trudno będzie walczyć z gigantem takim jak Meta

Myślę, że w poniedziałek lub wtorek w ramach Rady Polskich Przedsiębiorców, wspólnie z innymi organizacjami, które - wierzę - dołączą do tego stanowiska, opublikujemy konkretne rozwiązania, które wesprą państwo w skutecznej walce z tą chorobą, która zaczyna coraz bardziej doskwierać społeczeństwu. Do tej pory był to problem niezauważony, omijany, zawsze były ważniejsze sprawy – zapowiada Rafał Brzoska.