Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Jak odzyskać hasło do mObywatela? Ministerstwo przygotowało procedurę
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 14.05.2024 11:57

Jak odzyskać hasło do mObywatela? Ministerstwo przygotowało procedurę

mężczyzna ze smartfontem
Fot. materiały własne

Ministerstwo cyfryzacji kontynuuje cykl informacyjny dotyczący aplikacji mObywatel. Nic dziwnego, to dziś fundament polskiej cyfryzacji, przynajmniej po stronie samych obywateli. Tym razem skupiono się na odzyskiwaniu dostępu do mObywatela po utracie hasła.

Utracony dostęp do mObywatela

Oczywiście odzyskanie dostępu do takiej aplikacji, jak mObywatel nie może przebiegać według procedur znanych ze zwykłych aplikacji czy usług internetowych, tj. poprzez wysłanie linka resetującego hasło mailem. Ryzyko jest w tym przypadku zbyt duże - po przejęciu linka możliwe byłoby np. posługiwanie się czyimś dowodem osobistym ofiary czy dostęp do jego wrażliwych danych.

Dlatego, choć dostęp do mObywatela można odzyskać w całości przez internet, konieczne jest podjęcie dodatkowych kroków. Nie są one jednak zbyt skomplilkowane - uwierzytelnienia dokonuje się z użyciem znanych metod, które wykorzystywane są także w innych publicznych usługach cyfrowych.

Eurowizja 2024. Luna zhakowana. Włamywacz okazał się zaskakująco miły

Jak odzyskać hasło do mObywatela

Jeśli dojdzie do utraty hasła do aplikacji mObywatel, w pierwszej kolejności należy oczywiście uruchomić aplikację. Tam, na ekranie powitalnym, należy wybrać pozycję Nie pamiętam hasła, a następnie Aktywuj ponownie. W kolejnym kroku poproszeni zostaniemy o ustanowienie nowego hasła.

Warunkiem do utworzenia nowego hasła jest to, aby miało ono długość przynajmniej ośmiu znaków, zawierało znak specjalny, małą i dużą literę oraz przynajmniej jedną cyfrę. Warto jednak postawić na jeszcze dłuższe hasła, zawierające przynajmniej 11 znaków. Dobrą praktyką jest wykorzystanie w tym celu generatorów silnych haseł, jakie są wbudowane we współczesne przeglądarki internetowe. Wystarczy kliknąć pole, w którym mamy podać hasło prawym przyciskiem myszy i wybrać pozycję Zaproponuj silne hasło.

Uwierzytelnienie zmiany hasła

W kolejnym kroku możemy już dodać pierwszy dokument. To po tej operacji zostaniemy poproszeni o dodatkowe uwierzytelnienie. Do wyboru mamy Profil Zaufany, bankowość elektroniczną oraz e-dowód. Gdy uwierzytelnienie się powiedzie, odzyskamy pełnie dostępu do aplikacji mObywatel.