Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Jak oszczędzać prąd w domu? Są oficjalne zalecenia ministerstwa
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 03.03.2024 12:16

Jak oszczędzać prąd w domu? Są oficjalne zalecenia ministerstwa

bezpieczniki
Fot. Troy Bridges/Unsplash

Ceny prądu motywują konsumentów energii do jej oszczędzania, co skłoniło Ministerstwo Klimatu i Środowiska do publikacji zaleceń i dobrych praktyk, dzięki którym można obniżyć rachunki. W natłoku mitów i półprawd, jakie są publikowane na ten temat, warto zwrócić uwagę na te zalecenia, za które odpowiedzialność bierze rząd.

Dobre praktyki obniżą rachunki

Na rządowych stronach pojawiła się seria praktycznych porad, których wdrożenie powinno poskutkować odczuwalnym zmniejszeniem rachunków. Co ważne, nie są to zalecenia, które wymagałyby od nas szczególnego zaangażowania czy dodatkowych wydatków, lecz drobne zmiany, które wprowadzić można łatwo i be z większych konsekwencji.

Nieco inaczej ma się to w przypadku przedsiębiorstw, zwłaszcza przemysłowych. Według resortu pierwszym krokiem do ograniczenia zużycia energii powinien być audyt energetyczny – dopiero na jego podstawie można podejmować decyzje o tym,  jakie zmiany poczynić. Zalecana jest też wymiana oświetlenia na energooszczędne czy montaż odnawialnych, czy niskoemisyjnych źródeł energii. Słowem – bez inwestycji się nie obędzie.

Rekord wydajności paneli fotowoltaicznych. Kolejna granica przekroczona

Jak oszczędzać w gospodarstwach domowych

Znacznie łatwiej wprowadzić zmiany w gospodarstwach domowych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało następujące zalecania:

 • Wyłącz urządzenia pobierające prąd (telewizor, komputer, ładowarka, radio), jeżeli w danym momencie z nich nie korzystasz.
  Wyłączaj światło w pomieszczeniu, jeżeli w nim aktualnie nie przebywasz.
 • Przed zakupem urządzeń domowych (np. pralka, lodówka) sprawdzaj, czy mają najwyższą klasę energetyczną.
  Nie korzystaj z dodatkowego oświetlenia sztucznego, jeżeli oświetlenie dzienne/naturalne jest wystarczające.
 • Gdy konieczne jest oświetlenie sztuczne, korzystaj z punktowego oświetlenia, zamiast ogólnego (np. lampa przy biurku zamiast całościowego oświetlenia pokoju).
 • Wymień żarówki na energooszczędne.
 • Uruchamiaj pralkę i zmywarkę tylko wtedy, kiedy są pełne. Wybieraj programy eko.
 • W miarę możliwości przesuń czynności wymagające zużycia energii na czas poza porannym i wieczornym szczytem zapotrzebowania na energię.
 • Staraj się sprawnie wyjmować produkty z lodówki.
 • W czajniku elektrycznym gotuj tylko tyle wody, ile w danym momencie potrzebujesz.
 • Skorzystaj z programów wsparcia, np. Mój Prąd i Moja Energia, w ramach których możesz otrzymać dofinansowanie własnej instalacji OZE.
 • Jeśli posiadasz na dachu swojego domu panel fotowoltaiczny, zaplanuj czynności tak, aby pokrywały się z okresem najwyższego nasłonecznienia, ale przede wszystkim rozważ instalację magazynu energii, który pozwoli na to, abyś w wyższym stopniu sam pokrywał swoje potrzeby energetyczne, bez zbędnego obciążania sieci oddawaniem i ponownym pobieraniem energii.

Jak widać, nie są to działania wymagające większych wyrzeczeń, lecz po prostu przyjęcia odpowiedniego harmonogramu działań, które dotychczas mogliśmy przeprowadzać, gdy było to dla nas najmniej opłacalne.

Kalkulator Oszczędności Energii

Resort zachęca także do tego, by skorzystać z Kalkulatora Oszczędności Energii, który jest dostępnych na stronach Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Można tam dowiedzieć się o tym, ile energii zużywa AGD i RTV. Narzędzie jest dostępne pod adresem kalkulator.kape.gov.pl.