Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Jak oszczędzać wodę i prąd podczas korzystania ze zmywarki? Wielu popełnia prosty błąd
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 28.05.2024 10:12

Jak oszczędzać wodę i prąd podczas korzystania ze zmywarki? Wielu popełnia prosty błąd

zmywarka
Fot. Unsplash/Nathan Dumlao

Zmywarki pozostają sprzętem kuchennym zużywającym duże ilości zasobów, mimo wprowadzonych na przestrzeni lat optymalizacji. Stosowanie dobrych praktyk może jednak przełożyć się na znaczące oszczędności wody i prądu, a dzięki temu - pieniędzy.

Odpowiednie umiejscowienie zmywarki

Stosowanie profilu eksploatacji zmywarek pozwalającego na mniejsze zużycie zasobów w zdecydowanej większości nie wymaga od użytkowników dużego zaangażowania. Oszczędności będą odczuwalne np. już wtedy, gdy zdecydujemy o prawidłowej lokalizacji urządzenia.

Dostawcy energii zalecają, by pamiętać o cieple wydzielanym podczas pracy urządzenia. Dlatego należy bezwzględne unikać stawiania ich obok lodówek. Przenoszenie na nie ciepła będzie skutkować zużyciem większej ilości energii w celu zapewnienia odpowiedniej temperatury, przez co najlepiej umiejscowić zmywarkę w kuchni możliwie jak najdalej od lodówki.

To urządzenie pożera najwięcej prądu. Mało kto o tym wie

Korzystanie z odpowiednich programów

Zmywarki dysponują dziś przynajmniej jednym programem energooszczędnym. Należy z niego korzystać, nawet, gdy mamy do czynienia z dużą liczbą mocno zabrudzonych naczyń - dzisiejsze urządzenia nawet w ustawieniu Eko pozwalają bez problemu doczyścić nawet najbardziej zabrudzone naczynia.

Zobacz: Problem z kasami samoobsługowymi w sklepach. Brak “poszanowania praw”

Podczas wyboru programu należy także unikać korzystania z suszenia. Zamiast tego lepiej po prostu otworzyć zmywarkę po zakończonym myciu i pozwolić naczyniom schnąć w temperaturze pokojowej. Należy ponadto to pamiętać, że nie ma potrzeby, aby temperatura wody w zmywarce wynosiła więcej niż 50 stopni Celsjusza.

Praktyki pozwalające zaoszczędzić wodę i prąd

Jak widać, większość przyzwyczajeń wpływających na zużycie energii wynika z niedoskonałości zmywarek w przeszłości, których w miarę rozwoju tych urządzeń producenci się pozbyli. Tak też jest z moczeniem brudnych naczyń przed myciem - kiedyś konieczne, dziś powoduje dodatkowe, zbędne zużycie wody.

Nie już ma także potrzeby takiego korzystania ze zmywarki, aby pozostawały w niej puste przestrzenie. Wręcz przeciwnie, im bardziej zapełniona jest zmywarka, tym lepiej. Większa liczba naczyń zmniejsza potrzebę częstego korzystania ze zmywarki. Dobre praktyki warto zacząć stosować od razu - część z nich może zmniejszyć zużycie zasobów, a przez to rachunków, nawet o 20 proc.

Źródło: nremc.com