Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Jak podłączyć telefon do telewizora? Sposoby na udostępnianie ekranu
Paula Drechsler
Paula Drechsler 20.09.2023 09:36

Jak podłączyć telefon do telewizora? Sposoby na udostępnianie ekranu

telewizor
domena publiczna

Chcesz zrobić pokaz zapisanych na telefonie zdjęć z podróży czy ważnego wydarzenia, obejrzeć jakiś filmik z galerii swojego smartfona na większym ekranie, czy przeglądać w ten sposób np. YouTube albo Netflix? Tak sprawisz, by smartfon przesyłał obraz do TV. Istnieje kilka opcji, zarówno bezprzewodowych, jak i przy użyciu kabla.

Telefon i udostępnianie ekranu na telewizorze

Smartfony, jak wskazują badania, stały się naszą codziennością, a ich popularność tylko rośnie. Z danych GSMA Intelligence udostępnionych w raporcie Digital 2023 Poland wynika, że ​​na początku 2023 roku w Polsce działało 52,95 mln połączeń komórkowych. Wynika z tego, że ​​w styczniu 2023 r. połączenia mobilne w Polsce stanowiły równowartość 127,7 proc. ogółu populacji. Należy jednak pamiętać, że wiele osób korzysta z więcej niż jednego smartfona, lub z opcji dual SIM – na przykład jedno połączenie może mieć do użytku osobistego, a drugie do pracy – dlatego nie jest niczym niezwykłym, że dane dotyczące połączeń komórkowych znacznie przekraczają łączne wartości populacji. Wspomniane źródło podaje też, że w latach 2022-2023 liczba połączeń mobilnych w Polsce wzrosła o 2,4 mln (+4,8 proc.)

Nic dziwnego, szczególnie że smartfony umożliwiają teraz nie tylko utrzymywanie kontaktu z bliskimi, ale i ogrom innych aktywności. Czy w przypadku telefonów komórkowych, podobnie jak to jest z komputerami, również da się udostępnić ekran na innym urządzeniu? Odpowiedź jest twierdząca, a do tego istnieje kilka możliwości takiego połączenia telefonu i TV.

Ujawniono wyciek w Microsofcie. Palce maczał w tym jeden z pracowników SMS-y o tej treści są niebezpieczne, od razu je usuwaj. Hakerzy przejmują tak kontrolę nad telefonem

Obraz ze smartfona w TV - sprawdź, jak połączyć urządzenia

Telefon do TV można przyłączyć na przykład bezprzewodowo. Jak tłumaczy serwis Komputronik, istnieją dwa główne rodzaje przesyłania obrazu ze smartfona do telewizora. Są to mirroring (inna nazwa: screen mirroring) oraz casting (przesyłanie obrazu). Mirroringiem określa się sklonowanie wyświetlanego na telefonie obrazu na TV - czyli każdy oglądający będzie na telewizorze widział to, co akurat robimy na telefonie, wspomina źródło. Casting jest to natomiast udostępnianie wyłącznie wybranych treści z telefonu na TV. Przykładowo może tu chodzić o sparowanie z telewizją tego, co akurat włączyliśmy w smartfonie na Netflixie, czy Prime Video, albo filmiku na YouTube. 

Ważne jest, aby pamiętać, że przeniesienie obrazu z telefonu na telewizor przez WiFi wymaga połączenia z tą samą siecią. Więc przede wszystkim trzeba najpierw zadbać o to, aby oba urządzenia były w tej samej sieci. Jeśli np. telefon będzie działał na danych mobilnych, a telewizor na internecie z routera, to sprzęty nie nawiążą połączenia. Poza tym konieczne jest pobranie odpowiedniej aplikacji, aby skonfigurować oba urządzenia. Warto sprawdzić, co oferują nam ustawienia naszego TV. Najpopularniejsze metody, które wykorzystują zarówno screen mirroring, jak i casting, to Smart TV, Airplay, Smart View, Screen Mirroring, Przystawka Smart TV, Miracast (WiFi Direct), a także Bluetooth.

Chromecast i AirPlay

Jak podłączyć telefon pod telewizor bezprzewodowo, gdy korzystamy z Androida, a jak w przypadku iOS'a? Można skorzystać z faktu, że wiele współczesnych telewizorów posiada wbudowany Chromecast oraz jest kompatybilnych z AirPlay, podpowiada Komputronik. Chromecast umożliwia uruchamianie zawartości telefonu na TV poprzez casting. W TV z tym protokołem nie trzeba nic ustawiać - jest on domyślnie włączony. Wystarczy być w tej samej sieci domowej i używać jednej z obsługiwanych aplikacji, np. Netflix, Disney+, czy Spotify. Wystarczy po włączeniu filmu, muzyki czy serialu stuknąć w ikonkę przesyłania obrazu wybrać docelowe urządzenie i telewizja udostępni obraz ze smartfona. 

W przypadku, gdy chcemy do przesyłania obrazu wykorzystać iPhone lub iPad, z pomocą przyjdzie Airplay. Aby go uruchomić, należy wg. wspomnianego źródła: Połączyć się z tą samą siecią, co telewizor (kompatybilne są różne modele LG, Samsung, Sony od roku 2018 wzwyż i z paroma starszymi wyjątkami); uruchomić to, co chcemy przesłać na TV; dotknąć ikonę AirPlay (w aplikacji Zdjęcia musimy najpierw wybrać opcję Udostępnij, a dopiero później AirPlay); wybrać z listy urządzeń telewizor Smart TV obsługujący AirPlay i zatwierdzić.

Smartfon i połączenie z TV przez kabel HDMI

Telefony komórkowe i TV, które umożliwiają bezprzewodowy przesył, są bardzo wygodne, ale jednak niekiedy trzeba sięgnąć po kabel. Można połączyć urządzenia za pomocą przewodu USB-C – HDMI. Po prostu w odpowiednim miejscu należy wpiąć kabel i wybrać w telefonie, co ma się wyświetlać na TV.

Jak podłączyć telefon do starego telewizora bez wejścia HDMI? Znajdujący się w smartfonie port USB lub USB-C musi być wspierany przez standard MHL (ang. Mobile High-Definition Link), który umożliwia przesyłanie treści z takich urządzeń, podaje serwis Android.com.pl. Trzeba sprawdzić, czy TV ma charakterystyczne wejście dla USB, a telefon – port mikro USB (w przypadku nieco starszych modeli) lub USB-C. Do smartfona podłączamy przewód, którego końcówka pasuje do USB lub USB-C, a drugi koniec – do telewizora. Na telefonie powinno pokazać się menu z opcją “transferuj pliki” (czasami również “MPT”). Kliknięcie pozwoli wyświetlać w telewizji pliki audio-wizualne ze smartfona.

Posiadacze starszych iPhone’ów, które mają złącze Ligtning, muszą natomiast użyć kabla Lightning AV Adapter (HDMI), podpowiada Komputronik. Nowa generacja ma już wbudowane USB-C, zgodnie z wymogami unijnymi.