Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Jak ustawić router, by mieć najlepszy sygnał Wi-Fi?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 29.02.2024 10:06

Jak ustawić router, by mieć najlepszy sygnał Wi-Fi?

router
Fot. TechieTech Tech

Zwłaszcza w zabudowie wielorodzinnej „w eterze” dostępne są dziś dziesiątki sieci Wi-Fi. Ponadto do jednego Wi-Fi w gospodarstwie domowym może być podłączonych nawet kilkadziesiąt urządzeń. Może to powodować spadek jakości połączenia z internetem. Jak temu zapobiegać i cieszyć się szybkim i stabilnym Wi-Fi?

Problem przepełnionego Wi-Fi

Dziś lwia część RTV, a także wyposażenie kuchenne może łączyć się z internetem. Do tego doliczmy liczne smartfony, kilka laptopów, ewentualne kamery czy mniejszą elektronikę użytkową i okazuje się, że dochodzi do znacznego spowolnienia w prędkości pobierania i wysyłania danych za pośrednictwem Wi-Fi.

Do problemów dochodzi zwłaszcza wtedy, gdy posługujemy się tańszym czy starszym routerem, który w dodatku może być ustawiony w nieodpowiednim miejscu – wówczas do kolejnych spowolnień może przeprowadzać niska przenikalność sygnału radiowego, jakim jest Wi-Fi.

Abonament RTV w samochodzie. Kary mogą sięgnąć 1,3 tys. zł

Zmiana częstotliwości

Najprostszym sposobem, by wyeliminować przynajmniej część z tych problemów, jest zmiana częstotliwości, jaką wykorzystuje Wi-Fi. Dziś obsługę dwóch częstotliwości umożliwia w zasadzie każdy nowy router. Dlatego warto tak skonfigurować router, aby ten udostępniał Wi-Fi na dwóch częstotliwościach: 2,4 GHz i 5 GHz.

W większości domów wykorzystuje się najczęściej domyślne pasmo 2,4 GHz, które dzięki temu może się okazać przepełnione. Ponadto jeśli w najbliższej okolicy dostępnych jest wiele sieci, może dochodzić do interferencji fali radiowych. Dlatego, aby usprawnić działanie domowego Wi-Fi, najlepiej całkowicie przestawić się na 5 GHz we wszystkich urządzeniach, w których jest to możliwe.

Jeśli z kolei część urządzeń nie obsługuje 5 GHz, wówczas część mniej istotnych urządzeń, w przypadku których prędkość połączenia nie jest tak ważna jak np. w laptopie czy smartfonie, można połączyć z siecią 2,4 GHz, zaś pozostałe z 5 GHz. Różnice powinny być odczuwalne – drugie pasmo nie tylko jest pojemniejsze, ale też mniej narażone na interferencje.

Umiejscowienie routera

Duży wpływ na jakość sygnału ma także miejsce, w którym decydujemy się umieścić router. Oczywiście są w tym zazwyczaj pewne ograniczenia, jednak warto wiedzieć, jaka lokalizacja jest optymalna. Celem jest pokrycie silnym zasięgiem możliwie jak największej powierzchni mieszkania czy domu. A to znów oznacza, że należy unikać interferencji.

Przede wszystkim należy umieścić router możliwie jak najbliżej centrum mieszkania. Warto także zwrócić uwagę, by nie leżał on na podłodze. Inaczej jest jednak z domami wielopiętrowymi – najlepiej umieścić go na podłodze na piętrze lub pod sufitem na parterze. Częstotliwość Wi-Fi jest na tyle niska, że sygnał przebija się przez ściany, ale każda kolejna przeszkoda może mieć negatywny wpływ na siłę sygnału.

Należy też pamiętać, by nie umieszczać routera w sąsiedztwie mało przenikalnych przez fale radiowe materiałów. Ograniczenie zasięgi mogą powodować płytki ceramiczne, powierzchnie kamienne, metalowe czy instalacje hydrauliczne. Oczywiście router powinien się także znajdować możliwie daleko od wszystkich innych urządzeń emitujących lub odbierających fale radiowe.