Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Zamiana czasu na letni. Te urządzenia same zmienią godzinę
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 27.02.2024 21:36

Zamiana czasu na letni. Te urządzenia same zmienią godzinę

zegarek
Fot. Bruno Guerrero/Unsplash

Choć widok za oknem świadczy o czymś innym, to do astronomicznego początku wiosny został nam jeszcze nieco ponad miesiąc. Niedługo później przyjdzie nam zmieniać czas na letni. Jak, kiedy i w których urządzeniach zmiany trzeba wprowadzić ręcznie?

Zmiana czasu wciąż aktualna

Choć debata w Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim nad zmianą czasu trwa już od wielu lat, to nadal nie wypracowano decyzji o porzuceniu zmian czasu na zimowy i letni. A to oznacza, że także w tym roku trzeba będzie przestawiać zegarki.

Aktualne zalecenia dla państw członkowskich Unii Europejskiej obejmują zakres czasowy do 2026 roku. Być może dopiero po tym roku zostaną wydane nowe rekomendacje, a uciążliwy zwyczaj, będący obciążeniem także dla naszych organizmów, przejdzie do historii.

Naukowcy dokonali przełomu w fuzji jądrowej. Pierwszy taki przypadek w historii

Zmiana czasu 2024. Kiedy zmieniamy godzinę?

Zanim jednak do tego dojdzie, należy pamiętać o zmianie czasu. Jak informuje gazetaprawna.pl, przypada ona w nocy z 30 na 31 marca 2024 r. Wówczas zegarki będziemy przestawiać o godzinie 2:00 na godzinę 3:00.

Warto zaznaczyć, że w tym roku wcześnie wypada Wielkanoc, przez co noc z 30 na 31 marca przypadać będzie Wielką Sobotę i Niedzielę Wielkanocną. To poniekąd dobre wieści, gdyż poniedziałek jest dniem wolnym od pracy, co może ograniczyć negatywne skutki zmiany czasu dla higieny snu. 

Zmiana czasu 2024. Które urządzenia trzeba ustawiać ręcznie?

Pozostaje jeszcze wyjaśnić, które urządzenia automatycznie dostosowują czas do letniego. W największym skrócie – wszystkie te, które są połączone z internetem. A zatem komputery, smartfony, smartwatche, automatyka domowa, telewizory SmartTV czy konsole do gier. Wszystkie te klasy sprzętu, będąc podłączonymi do internetu, automatycznie dokonają zmiany na czas letni poprzez synchronizację danych z serwerami czasu.

Analogicznie godzinę trzeba będzie zmieniać ręcznie na wszystkich urządzeniach offline. Co prawda pobierają one jako próbkę interwałów częstotliwość prądu, niemniej automatyczna zmiana czasu nie wchodzi w grę. Mowa więc o klasycznych zegarkach naręcznych i zegarach, starszych telewizorach, radioodbiornikach, kuchenkach czy w starszych samochodach.

Źródło: gazetaprawna.pl