Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Jak znaleźć zagubiony smartfon? Opracowano nowy sposób
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 05.04.2024 21:54

Jak znaleźć zagubiony smartfon? Opracowano nowy sposób

smartfon
Fot. materiały własne

Zagubione czy skradzione smartfony z Androidem możemy dziś odnajdywać za pomocą aplikacji Znajdź moje urządzenie. Musi być ono jednak włączone. Google pracuje jednak nad nowością, która pozwoli stworzyć całą sieć wzajemnie namierzających się urządzeń, co ułatwi odnalezienie zguby.

Znajdź moje urządzenie

Zarówno Apple, jak i Google dysponuje dziś aplikacjami odnajdującymi zagubione smartfony. Wystarczy jednak, że urządzenie się wyładuje, by musieć polegać wyłącznie na ostatniej lokalizacji, które wysłało. Nowy pomysł producenta Androida może znieść to ograniczenie.

Serwis 9to5google.com informuje, że do użytkowników systemu Android zaczynają trafiać maile informujące o nowej funkcji systemu. Dzięki niej możliwe jest zaprojektowanie całej sieci urządzeń, które będą lokalizować się nawzajem. Możliwe będzie odnalezienie np. smartfonu czy słuchawek Bluetooth nawet wtedy, gdy urządzenia są wyłączone.

Zobacz też: Jak znaleźć zagubiony smartfon? Poradnik dla Androida i iOS-a

Ważna nowość w Chrome. Chodzi o bezpieczeństwo

Sieć lokalizujących się urządzeń

Dołączenie do sieci urządzeń pozwoli lokalizować urządzenia na bazie odczytów z innych urządzeń. Jako przykład Google podaje miejsca publiczne. Gdy w zasięgu Bluetooth znajdują się dziesiątki czy setki innych urządzeń z Androidem, to właśnie one mogły otrzymywać sygnał z zagubionego smartfonu jako ostatnie. Wystarczy, że miały zainstalowana odpowiednią wersję Usług Google.

W praktyce oznacza to, że w odnajdywaniu zgub będą wykorzystywane urządzenia innych posiadaczy smartfonów. W pierwszym etapie otwartych testów, który ruszy za kilka dni, możliwe będzie w ten sposób lokalizowanie smartfonów oraz akcesoriów sparowanych zgodnie ze standardem Fast Pair. Na razie nie jest znany harmonogram rozszerzania dostępności nowej funkcji ani termin daty wprowadzenia jej do Polski.

Pomysłów jest więcej

Warto pamiętać, że sieć Znajdź moje urządzenie nie jest jedynym pomysłem na nowości w odnajdywaniu urządzeń z Androidem. Google pracuje także nad takim wykorzystaniem anten Bluetooth, aby były one zasilane z baterii niezależnie od tego, czy sam smartfon jest włączony, czy nie. Dotyczyć będzie to jednak początkowo tylko smartfonów z serii Pixel zaprojektowanych przez Google.

Źródło: 9to5google.com