Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Kary dla klientów Biedronki i Lidla. Winny niejasny regulamin
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 13.02.2024 15:00

Kary dla klientów Biedronki i Lidla. Winny niejasny regulamin

parking Lidla
Marek BAZAK/East News

Zaskakujące kary na parkingach supermarketów wzbudzają kontrowersje wśród klientów, gdy opłaty sięgają nawet 95 zł za zaledwie 15 minut postoju. Problemem stają się niejasne regulaminy i nieprecyzyjne informacje dotyczące płatności, co skutkuje lawiną skarg składanych do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wsparcie dla pokrzywdzonych klientów staje się coraz bardziej istotne w obliczu utrudnionego procesu reklamacji oraz nadmiernych opłat dodatkowych nakładanych przez operatorów parkingów.

Problem z klarownością regulaminów na parkingach sklepów i kary za brak biletu

Wielkopowierzchniowe parkingi pod popularnymi sieciami sklepów, takimi jak Biedronka i Lidl, stały się areną dla frustracji klientów, którzy otrzymują ogromne kary za parkowanie. Choć celem wprowadzenia opłat było ograniczenie wykorzystywania miejsc przez osoby niezainteresowane zakupami, to wiele problemów wynika z niejasnych regulaminów. 

Operatorzy parkingów mają szeroką dowolność w tworzeniu zasad, co często prowadzi do sytuacji, w których kary są znacznie wyższe niż oczekiwano, a zasady nie są czytelne dla klientów. Przykładem jest sytuacja byłego posła, który musiał zapłacić 95 zł za 15 minut parkowania pod Lidlem, ponieważ nie wydrukował biletu parkingowego, który uprawniałby go do darmowego postoju.

Zrobiłem w Warszawie zakupy w Lidl. Zakupy 150 zł. Plus 95 zł za 15 minut parkowania. Jesteście zwyczajnymi złodziejami. To moje ostatnie zakupy w tej sieci. ~ Krzysztof Lisek

Ile zarabiają influencerzy na Instagramie? Kwoty robią wrażenie Zatrzymanie prawa jazdy za nieopłacone alimenty? Padł pomysł

Wzrost skarg do UOKiK: Problemy z reklamacjami i opłatami dodatkowymi

Rok 2024 może być rekordowy pod względem skarg klientów składanych do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) dotyczących parkingów pod Biedronką, Lidlem i innymi marketami. Klienci najczęściej skarżą się na nieprecyzyjne informacje dotyczące zasad płatności, problemy z procesem reklamacji oraz dodatkowe opłaty nakładane przez operatorów parkingów. 

W związku z tym, że wiele kierowców otrzymuje kary nawet w przypadkach, gdy bilet parkingowy został pobrany, ale nie został wyeksponowany lub gdy kierowca dopiero szedł po bilet, sypią się reklamacje. Niestety, proces reklamacji bywa utrudniony przez operatorów, co skłoniło UOKiK do nałożenia kary w wysokości 820 tys. zł na jedną z firm zarządzających parkingami.

Wsparcie dla pokrzywdzonych klientów: Składanie reklamacji i działanie UOKiK

Mimo że opłaty parkingowe stały się nieodłączną częścią korzystania z wielkopowierzchniowych parkingów sklepów, klienci nie powinni pozostawać bezradni w obliczu niejasnych regulaminów i nadmiernych kar. W przypadku otrzymania kary, która wydaje się nieuzasadniona z powodu niejasnych zasad lub niedostępności informacji, warto skorzystać z możliwości składania reklamacji do UOKiK lub lokalnego rzecznika praw konsumentów. Działania te mogą przyczynić się do poprawy przejrzystości zasad korzystania z parkingów oraz ochrony interesów klientów.