Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Kolejna fabryka w Polsce zamknięta. Pracę stracą setki osób
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 15.04.2024 16:44

Kolejna fabryka w Polsce zamknięta. Pracę stracą setki osób

linia produkcyna
Fot. Unsplash/Simon Kadula

Kolejny zakład produkcyjny w Polsce zostanie zlikwidowany. Specjalizująca się w robotyce fabryka TE Connectivity Industrial Poland zlokalizowana w Nowej Wsi Lęborskiej zostanie zamknięta, a wszyscy zatrudnieni w niej pracownicy zwolnieni. Firma zdecydowała się przenieść produkcję do Maroka. 

TE Connectivity Industrial zamyka zakład

Jak informuje „Dziennik Bałtycki”, nowowiejski zakład TE Connectivity Industrial produkujący m.in. komponenty robotów wykorzystywane na liniach produkcyjnych i złącza elektryczne zakończył działalność z początkiem kwietnia. Sama firma zatrudniała 140 osób, a jej zamknięcie wiąże się także z utratą zlecenia przez podwykonawcę, dla którego pracowało kolejne 250 osób.

Powodem decyzji o likwidacji zakładu jest przyjęcie nowe strategii przez korporację. Zdecydowała się ona w całości przenieść produkcję do Maroka, wcześniej zamknięte zostały także zakłady w Niemczech i Francji.

Zwolnienia we wrocławskiej Nokii. Związkowcy krytykują metody

Pracownicy otrzymali odprawy

Część z pracowników może pochwalić się stażem pracy sięgającym 20 lat. Pracownicy TE zostali poinformowani o planowanej likwidacji jeszcze w zeszłym roku, zamknięcie zakładów nie jest dla nich zaskoczeniem.

Przedstawiciele firmy poinformowali, że otrzymane przez wszystkich zwolnionych odprawy są wyższe niż zakłada to kodeks pracy. Ponadto już w ramach wcześniejszych zwolnień w 2023 r. pracownicy otrzymali m.in. dofinansowanie szkoleń i pokrycie kosztów relokacji.

Więcej zamkniętych zakładów na Pomorzu

TE Connectivity Industrial nie jest jedynym zakładem, który w ostatnim czasie został zlikwidowany na Pomorzu. Na początku roku zakończono produkcję w fabryce Scania w Słupsku. Zamknięta została także Fabryka Mebli Klose w Czersku. Tam jednak sytuacja jest znacznie trudniejsza niż w przypadku TE Connectivity Industrial Poland - byli pracownicy od stycznia nie otrzymali należnego im wynagrodzenia.

Źródło: dziennikbaltycki.pl