Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Kolejny bank z problemami, jest na skraju upadku. Akcje lecą na łeb na szyję
Paula Drechsler
Paula Drechsler 06.05.2023 08:28

Kolejny bank z problemami, jest na skraju upadku. Akcje lecą na łeb na szyję

bankomat
domena publiczna

Akcje amerykańskiego banku PacWest Bancorp straciły w czwartek o połowę na wartości. Inwestorzy ostrzegają, że wydolność finansowa instytucji jest w złym stanie. PacWest Bancorp może podzielić los Getin Noble Banku.

Bank w słabej kondycji

Kondycja finansowa kolejnego amerykańskiego banku pozostawia wiele do życzenia. Sytuacja wydaje się na tyle alarmująca, że status banku znajduje się pod obserwacją, a inwestorzy negatywnie interpretują działania spółki, jak donoszą dziennikarze Bloomberga. Bank ma poważne kłopoty i może wkrótce pójść w ślady First Republic Banku. Ten został niedawno sprzedany JPMorgan Chase. 

Bank potwierdził w czwartek, że „rozważa wszystkie strategiczne opcje". „To w języku Wall Street synonim wołania o pomoc" - wskazują dziennikarze stacji CNN, cytowani przez interia.pl. 

Akcje amerykańskiego banku PacWest Bancorp traciły w środowym handlu posesyjnym nawet 56 proc., po tym jak ten pożyczkodawca ogłosił, że rozważa opcje strategiczne dotyczące swojej przyszłości. Kurs akcji od początku marca spadł natomiast o ok. 80 proc., jak podaje investing.com. PacWest zastanawia się nad opcją podwyższenia kapitału, ale w grę wchodzi również poszukiwanie kupca. Jest to wyraźny sygnał, że bank ma poważne kłopoty.

PacWest to bank regionalny, który ma siedzibę w Los Angeles. W środę na zamknięciu sesji miał on 750 mln USD kapitalizacji. Od początku roku do końca środowej sesji jego akcje straciły niemal 80 proc. Depozyty w tym banku spadły w pierwszym kwartale o ponad 5 mld USD, do 28,2 mld USD. Od 20 marca do końca kwartału wzrosły one jednak netto o 1,1 mld USD, a od 31 marca do 24 kwietnia powiększyły się o 700 mln USD, podaje rp.pl Na stronie PacWest Banku można zapoznać się z raportem dotyczącym zarządzania środowiskowego w 2022 r., aby dowiedzieć się więcej o dotychczasowym “zaangażowaniu w reinwestowanie w społeczność, różnorodność i integrację, zrównoważony rozwój i ład korporacyjny”.

Problemy dużego banku. Jest w bardzo słabej kondycji i może upaść

Co dalej z PacWest

Bank poszukuje odpowiednich opcji, aby akcjonariusze nie byli stratni. PacWest Bank wystosował oficjalne oświadczenie, w którym podaje, że „zgodnie ze standardowymi praktykami firma i jej zarząd stale przeglądają opcje strategiczne. W ostatnim czasie do spółki zgłosiło się kilku potencjalnych partnerów i inwestorów. Rozmowy trwają. Firma będzie nadal oceniać wszystkie opcje, aby zmaksymalizować wartość dla akcjonariuszy". 

Możliwa sprzedaż banku byłaby według investing.com mało atrakcyjnym posunięciem, ponieważ przyszli potencjalni nabywcy byliby zobligowani do przyjęcia dużych strat. Większość portfela kredytowego PacWest Bancorp, czyli pakietu kredytów, którymi dysponują instytucje zajmujące się udzielaniem zobowiązań, składa się z pożyczek zabezpieczonych nieruchomościami komercyjnymi oraz kredytami hipotecznymi na mieszkanie, podkreśla serwis. Jest to aż ok. 80 proc. wartości. Kluczowe jest, że oba z tych sektorów ucierpiały z powodu podniesienia opłat. Wartość pożyczek i obligacji PacWest spadła właśnie wraz ze wzrostem stóp procentowych w USA, donosi CNN.

Napięta sytuacja

Klienci banków oraz inwestorzy nie mogą spać spokojnie. Cały czas dyskutowane są przypadki upadłości kolejnych banków. Na tapet brane są instytucje uznawane za najsłabsze ogniwa. Wśród nich znalazła się czwórka regionalnych pożyczkodawców: PacWest, Western Alliance, Zions i Comerica.

Pełnoprawny, poważny kryzys finansowy niezmiennie jest mało prawdopodobny. Jednak słaba kondycja części regionalnych pożyczkodawców może być niczym pozornie błaha, ale trudna do zaleczenia, jątrząca się miesiącami rana i prowadzić do ograniczenia akcji kredytowej, bolesnego zwłaszcza w przypadku małych firm. Od zacieśnienia się warunków monetarnych do recesji wymagającej od Fed obniżania stóp procentowych jest już tylko mały krok — podaje w analizie nadesłanej do redakcji Biznesinfo Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl 

Kryzys w bankowości

PacWest dołącza tym samym do grona przedsiębiorstw, które odczuły konsekwencje kryzysu w sektorze bankowym. W marcu tego roku głośnym echem odbił się upadek Silicon Valley Bank w Stanach Zjednoczonych. Wkrótce doszło także do zamknięcia innej instytucji powiązanej z SVB - Signature Bank. Następny w kolejce był First Republic Bank.

Napięcia w sektorze będą się utrzymywać przez długi czas, nawet jeśli kolejnych bankructw uda się uniknąć. Czeka go zapewne znacząca konsolidacja. Należy spodziewać się nowej fali regulacji, a koszty słabości regionalnych pożyczkodawców spadać będą na barki największych instytucji, co powinno oddziaływać w kierunku obniżenia ich rentowności — pisze w przesłanej nam analizie Sawicki. 

W sieć problemów finansowych wpadają nie tylko banki ze Stanów Zjednoczonych. Niedawno portal money.pl donosił, że szwajcarski bank Credit Suisse znalazł się w trudnej sytuacji finansowej. Wówczas zdecydowano o przejęciu tej instytucji przez UBS. Do sądu wpłynął też wniosek o ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku.