Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Kiedy dojdą przelewy wysłane w majówkę? Polacy powinni to wiedzieć
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 01.05.2024 15:00

Kiedy dojdą przelewy wysłane w majówkę? Polacy powinni to wiedzieć

laptop, karta płatnicza
Fot. Pixabay/rupixen

Właśnie rozpoczął się długo wyczekiwany przez Polaków weekend majowy. W związku z tym, że 1 i 3 maja są dniami ustawowo wolnymi od pracy, systemy rozliczeniowe Elixir i Euro Elixir zmieniają sposób funkcjonowania. W praktyce oznacza to, że niektóre przelewy mogą być dostarczone z opóźnieniem. 

Przelewy wysłane w majówkę mogą być opóźnione

Krajowa Izba Rozliczeniowa przypomniała ostatnio, że dni ustawowo wolne od pracy nieco zmieniają sposób funkcjonowania systemów rozliczeniowych Elixir i Euro Elixir. W związku z tym, przelewy mogą być dostarczane z opóźnieniem. Wszelkie ważne płatności powinny więc zostać wykonane odpowiednim wyprzedzeniem. Co w przypadku zrealizowania przelewu w trakcie długiego weekendu majowego?

Zobacz także: Nowa przeglądarka na Windowsa. Użytkownicy porzucą dla niej Chrome'a

Nowa przeglądarka na Windowsa. Użytkownicy porzucą dla niej Chrome'a

Kiedy dojdą przelewy wysłane w majówkę?

Jeżeli chodzi o system Elixir, to standardowo realizuje on rozliczenia w trzech ustalonych godzinach: o 9:30, 13:30 oraz o 16:00. Z uwagi na to, że 1 maja obchodzimy Święto Pracy i jest to dzień ustawowo wolny, to przelewy wysłane we wtorek po godz. 16:00 dotrą do adresatów dopiero w czwartek, 2 maja.

W piątek 3 maja system Elixir również nie będzie działał. Jeżeli więc ktoś zleci przelew w czwartek, to zostanie on rozliczony dopiero w kolejny dzień roboczy, czyli w poniedziałek, podczas porannej sesji. 

Jak będzie działał system Euro Elixir w długi weekend majowy?

Jeżeli chodzi natomiast o system Euro Elixir, to sytuacja wygląda nieco inaczej. W tym przypadku bowiem przelewy nie będą realizowane tylko w środę, 2 maja. Oznacza to, że w piątek, 3 maja system będzie funkcjonował w standardowym trybie.

Warto wspomnieć, że klienci banków w razie potrzeby będą mogli skorzystać również z systemu przelewów natychmiastowych - Express Elixir. Nie muszą obawiać się, że przelewy dojdą z opóźnieniem, bo system ten działa całą dobę, również w dni wolne od pracy.