Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Komornik wystawi rachunek na 4,93 zł. Potem stracisz tysiące złotych
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 22.03.2022 09:05

Komornik wystawi rachunek na 4,93 zł. Potem stracisz tysiące złotych

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Komornik - nowa metoda oszustów

Tym razem oszuści i złodzieje próbują wykraść nasze poufne dane metodą na komornika. Przestępcy wysyłają SMS-y z informacją o rzekomym długu na małą sumę - 4,93 zł. Widząc tak niewielką kwotę łatwo można pomyśleć o tym, by szybko spłacić taką małą sumę i mieć to z głowy. I tu tkwi haczyk. 

Uważaja fałszywe SMS-y od komornika

W rzeczywistości to po prostu kolejny podstęp i próba kradzieży danych i tożsamości. A konsekwencje mogą być bardzo poważne. Złodzieje, mając takie dane jak PESEL czy numer dowodu osobistego mogą brać pożyczki i kredyty, z których bardzo trudno jest się wygrzebać. Poza tym mogą też po prostu wyczyścić konta. Niedawno w mediach głośno było o mężczyźnie, który stracił ponad 18 tys. zł, bo wpadł w SMS-ową pułapkę oszustów.

Krajowa Rada Komornicza ostrzega przed fałszywymi komornikami

Krajowa Rada Komornicza wystosowała komunikat, w którym ostrzega przed kolejną falą fałszywych wiadomości o rzekomym zadłużeniu. Osoba bądź osoby podszywające się pod komorników lub organy samorządu komorniczego rozsyłają wiadomości o następującej treści:

 - Wiadomości te stanowią w istocie usiłowanie wyłudzenia. Pod żadnym pozorem nie należy klikać żadnych odnośników, otwierać załączników w wiadomości, ani nie podejmować żadnych aktywności, które ta wiadomość może sugerować (np. logowanie się na innych stronach, instalację oprogramowania, ‘certyfikatu bezpieczeństwa’, itp.) - czytamy w komunikacie Krajowej Rady Komorniczej.

Instytucja zaleca zachowanie szczególnej ostrożności oraz ograniczonego zaufania w stosunku do wiadomości sms od nieznanych nadawców i zachęca do tego, aby o możliwości popełnienia przestępstwa zawiadamiać organy ścigania.