Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Koniec z wypalającymi się ekranami OLED. Jest na to nowy sposób
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 27.03.2024 13:13

Koniec z wypalającymi się ekranami OLED. Jest na to nowy sposób

telewizor
Fot. Pexels/Jan Vašek

Ekrany OLED spopularyzowały się na tyle, że ich różne wariacje stanowią już standard w smartfonach, a coraz częściej decydujemy się także na telewizory OLED. Przewaga ich właściwości nad wieloma innymi rodzajami matryc jest niekiedy widoczna gołym okiem, co nie oznacza, że OLED-y nie mają własnych problemów. Właśnie rozwiązano jeden z nich.

Wypalanie się matryc OLED

Przy decydowaniu się na urządzenia wyposażone w ekrany OLED należy pamiętać, że pojedyncze subpiksele mogą ulec wypaleniu. Wiele sztuczek, które mają temu zapobiec, stosuje się z użyciem samego oprogramowania, np. minimalne ruchy wyświetlanego obrazu niewidzialne gołym okiem mają zabezpieczać przed utrwaleniem na ekranie stałych elementów wyświetlanych treści.

Największy problem mają stanowić diody wyświetlające subpiksele w kolorze niebieskim. Są one najmniej stabilne, a jednocześnie niezwykle ważne dla wyświetlania obrazów. Ze względu na niepożądane przenoszenie energii to właśnie niebieskie diody wypalają się najczęściej.

Wyrzucił dysk twardy wart fortunę. Teraz go szuka

Nowy pomysł na niebieskie światło

Jak informuje serwis instalki.pl, problem ten udało się rozwiązać naukowcom z University of Cambridge. Opracowali oni taką technologię wyświetlania obrazu, które nie tylko wydłuża żywotność diod odpowiedzialnych wyświetlanie koloru niebieskiego, ale też wpływa pozytywnie na energooszczędność urządzeń.

Zastosowany mechanizm zastępuje zwykłe, niebieskie diody OLED diodami emitującymi niebieskie światło w wąskopasmowym widmie. Nowy rodzaj diod eliminuje zjawisko niepożądanego przenoszenia energii obniżających żywotność trakcyjnych diod OLED z użyciem alkilenowych pasków, które izolują źródła niebieskiego światła.

Prostsze i tańsze w budowie OLED-y

Na razie nowy rodzaj diod, który ma szansę realnie wypłynąć na żywotność ekranów OLED, jest na etapie badań akademickich i zapewne sporo wody upłynie, zanim zdobycz trafi na rynek i pod strzechy. Dobre wieści są takie, że możliwe będzie wyeliminowanie dotychczasowych metod ochrony przed wypaleniem, która komplikowały budowę wyświetlaczy i proces produkcyjny.

Źródło: instalki.pl