Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Korzystasz z bankomatu w ten sposób? Możesz stracić pieniądze
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 06.06.2024 12:51

Korzystasz z bankomatu w ten sposób? Możesz stracić pieniądze

bankomat
Fot. materiały własne

Zepsuty bankomat nie wydaje gotówki? Lepiej uważaj, to może być oszustwo! Na tą metodę bardzo łatwo się nabrać i stracić pieniądze. Wypłacając gotówkę w bankomacie, lepiej zachowaj czujność.

Wypłacasz z bankomatu w ten sposób?

Wypłacając pieniądze z bankomatu możemy spotkać się z wieloma problemami technicznymi. Maszyna może rzecz jasna zostać wyłączona z użytku, ale również zwyczajnie się zawiesić, albo nie posiadać gotówki, jeśli ta została w całości wypłacona już wcześniej przez innych klientów. Jednak to, co weźmiemy za kłopot związany z bankomatem może być w rzeczywistości próbą oszustwa, i to bardzo niebezpieczną. Wiele osób nie ma o tym pojęcia, ale kradzieży można łatwo uniknąć.
 

Ważny komunikat banku PKO BP. Dotyczy wszystkich klientów

W ten sposób stracisz pieniądze

Próbą oszustwa, która tak często, niestety, okazuje się skuteczna, jest cash trapping. Na czym to polega? Oszuści modyfikują bankomat, wbudowując w maszynę dodatkową listwę w miejscu podajnika. Gotówka przykleja się do zamontowanej pułapki, przez co klient nie może jej zabrać, a bankomat wycofać.

Maszyna uznaje transakcję za przeprowadzoną pomyślnie, a pieniądze znikają z konta. Tymczasem niczego nieświadomy klient banku ocenia bankomat jako niesprawny i odchodzi. Wówczas złodziej po prostu zabiera nasze pieniądze. Jest jednak łatwy sposób, by nie dać się oszukać.
 

Zrób to, kiedy bankomat nie wypłaci pieniędzy

Jeśli bankomat nie wydał nam gotówki, w pierwszej kolejności powinniśmy przyjrzeć się samej maszynie. Zamontowanie dodatkowej listwy wymaga ingerencji w podajnik, dlatego listwa zamykająca otwór bankomatu powinna być poluzowana. Warto również sprawdzić przebieg transakcji w aplikacji bankowej, jeśli mamy taką możliwość.

Przede wszystkim jednak nie odchodź od bankomatu! Jeśli to zrobimy, będzie już za późno. Zamiast tego lepiej od razu skontaktować się z bankiem, poznać przyczyny awarii i wyjaśnić sytuację. Wówczas nawet, jeśli pieniądze ”utknęły” w bankomacie, nie stracimy własnych środków.

źródło: strefabiznesu.pl