Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Kradł kody BLIK, zdołał wypłacić pokaźną sumę. Teraz grozi mu surowa kara
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 31.05.2024 14:48

Kradł kody BLIK, zdołał wypłacić pokaźną sumę. Teraz grozi mu surowa kara

oszust
Fot. 1 Racool_studio/Freepik, Fot. 2 materiały własne

Wrocławska policja zatrzymała 25-letniego oszusta, który współpracując z innymi przestępcami, zdobywał dane do płatności BLIK i wypłacał pieniądze z bankomatów. Zatrzymanie to część większego śledztwa dotyczącego zorganizowanej grupy przestępczej.

Najnowsze zatrzymanie

W minionym tygodniu policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu zatrzymali 25-letniego mężczyznę, który posługiwał się skradzionymi kodami BLIK do wypłacania pieniędzy z bankomatów. Przy zatrzymanym znaleziono blisko 5 tysięcy złotych, pochodzących z takich wypłat. 

Działania operacyjne, w tym analiza nagrań z kamer w bankomatach, pozwoliły udowodnić mężczyźnie 23 przestępstwa tego rodzaju. Śledztwo jest nadal w toku, ponieważ zatrzymany mężczyzna jest tylko jednym z wielu uczestników tego procederu. Sąd zastosował wobec niego dwumiesięczny areszt tymczasowy.

Masz te aplikacje w telefonie. Lepiej szybko je usuń, można stracić pieniądze Korzystasz z paczkomatów? Uważaj, oszuści tylko czekają na okazję

Metody oszustów

Wrocławscy policjanci wielokrotnie apelowali o ostrożność w kontaktach internetowych, jednak oszuści nadal skutecznie zdobywają dane do logowania w bankowości internetowej i kody BLIK. Ich metody są różnorodne i wyrafinowane. Przestępcy często podszywają się pod znajomych ofiar na portalach społecznościowych, prosząc o przesłanie kodów BLIK, które następnie wykorzystują do wypłacania pieniędzy. 

Inną metodą jest tworzenie fałszywych stron płatności, które wyglądają jak strony znanych portali zakupowych. Oszuści kontaktują się z ofiarami, rzekomo w celu dokonania płatności za towar, i przekierowują je na podrobione strony, gdzie ofiary wprowadzają swoje dane do logowania. Następnie przestępcy przejmują te dane i wypłacają pieniądze z kont bankowych.

ZOBACZ TAKŻE: Oszuści podszywają się pod uczelnie. Polacy masowo dostają wiadomości

Zalecenia policji

Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas kontaktów internetowych i weryfikowanie tożsamości osób, które proszą o kody BLIK lub dane do logowania. Należy zawsze sprawdzać, czy osoba, która się z nami kontaktuje, jest rzeczywiście tym, za kogo się podaje. Ważne jest, aby nie klikać w podejrzane linki oraz nie podawać swoich danych osobowych i danych logowania na nieznanych stronach internetowych

Przestępcy często podszywają się również pod policjantów, pracowników banków lub inne zaufane osoby, aby zdobyć zaufanie ofiar i wyłudzić od nich pieniądze. Zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku jest kluczowe w uniknięciu oszustw.