Tech.BiznesINFO.pl > Oszuści

Oszuści

telefon
28.05.2024 12:20 Hakerzy podszywają się pod Google Chrome. Polacy powinni uważać

Fałszywa aplikacja imitująca Google Chrome wysyła SMS-y na serwery w Rosji – ostrzega firma AG Data. Jak rozpoznać ten szkodliwy program i na co zwracać uwagę? Objawy ataku są dość charakterystyczne.

PKO BP
16.05.2024 19:34 Ważny komunikat PKO BP. Klienci powinni uważać

Fałszywe strony i wiadomości SMS to codzienność. Przestępcy znów zaatakowali klientów PKO BP, tworząc fałszywą stronę internetową przypominającą oryginał. Jeden drobny błąd w adresie może skutkować utratą wszystkich środków. W jaki sposób można zabezpieczyć się przed oszustwem?

mbank
14.05.2024 10:59 mBank wydał pilne ostrzeżenie. Dotyczy szczególnie użytkowników Facebooka

mBank ostrzega swoich klientów przed rosnącym zagrożeniem oszustwami na portalach społecznościowych. Apeluje o wzmożoną czujność, szczególnie w przypadku próśb o przesłanie kodu Blik, które mogą być próbą wyłudzenia.

hacker
09.05.2024 13:57 Zatrzymano osiemnastu fałszywych bankowców. Korzystali z metody "spoofingu"

Policja z Olsztyna ogłosiła sukces w walce z cyberprzestępczością, zatrzymując osiemnastu członków zorganizowanej grupy oszustów, którzy wyłudzali pieniądze, podszywając się pod pracowników banku. Ich metody, w tym wyrafinowany spoofing, sprawiły, że ofiary były przekonane o autentyczności połączeń.

telefon
29.03.2024 17:25 Dostałeś telefon z tego numeru? Policja ostrzega Polaków

Policja alarmuje: oszuści stosują nową, niebezpieczną metodę, podszywając się pod organy ścigania, w tym nawet pod Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Ich celem jest wyłudzenie pieniędzy oraz poufnych informacji od niewinnych osób. Jak działają i jak się przed nimi obronić?

PKO Bank Polski
21.03.2024 18:19 Ważny komunikat PKO BP. Wysyłają go do wszystkich klientów

PKO Bank Polski ostrzega klientów przed coraz bardziej wyrafinowanymi oszustwami, w których sprawcy podszywają się pod pracowników instytucji finansowych, aby wyłudzić cenne dane osobowe i dostęp do kont bankowych. Bank udostępnia prosty sposób, aby zweryfikować tożsamość dzwoniącego i uniknąć oszustwa.

parkometr
06.03.2024 22:58 Fałszywe mandaty na sklepowych parkingach. Oszuści mają nowy sposób

Czy płatne parkingi pod sklepami stają się terenem nowych oszustw? Wraz z rosnącą popularnością parkomatów pod marketami, kierowcy muszą uważać na fałszywe mandaty za brak biletu parkingowego. Jakie pułapki czyhają na nieświadomych kierowców i jak skutecznie unikać nieuczciwych praktyk?

telefon
28.02.2024 22:29 Oszuści podszywają się pod Spotify. Ważne ostrzeżenie

Użytkownicy popularnej platformy muzycznej Spotify zostali ostrzeżeni przed nowym zagrożeniem. Oszuści podszywają się pod serwis, wykorzystując przebiegle spreparowane komunikaty, które mogą prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji. O co dokładnie chodzi?

Lidl
27.02.2024 19:40 Bon do Lidla na 1500 zł? Nie daj się nabrać oszustom

Zaskakująca oferta o wartości 1500 zł od jednego z popularnych sklepów spożywczych wzbudza zainteresowanie wielu osób. Jednakże, za kuszącym bonem kryje się coś więcej, niż się wydaje. W ostatnich dniach pojawiły się alarmujące informacje dotyczące fałszywych wiadomości e-mail podszywających się pod tę sieć handlową. Co takiego skrywa się za tą tajemniczą propozycją i dlaczego warto zachować ostrożność?

Zdenerwowany mężczyzna z rękami na twarzy
26.02.2024 20:43 Niepokojące maile docierają do Polaków. Eksperci ostrzegają

W ostatnich tygodniach Polacy stają się coraz częstszymi celami nowego rodzaju ataku internetowego, który wywołuje panikę i niepokój. Tysiące osób otrzymują podejrzane maile, których treść wzbudza grozę i niepewność. O czym tak naprawdę mówią te tajemnicze wiadomości?

oszust korzystający z telefonu
23.02.2024 21:47 UKE wprowadza rewolucyjne rozwiązanie. Polacy będą bardziej bezpieczni

Polski Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) razem z głównymi operatorami telekomunikacyjnymi w kraju podjęli działania, by skutecznie zwalczyć praktyki podszywania się pod zaufane numery telefonów. Nowe innowacyjne rozwiązania zapowiadają rewolucję w bezpieczeństwie komunikacji. Odkryjmy, jak Polska zmierza chronić użytkowników przed manipulacjami telekomunikacyjnymi.

ZUS
16.02.2024 10:38 Fałszywe wiadomości ws. wypłaty 800 plus. ZUS Ostrzega

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed nową falą oszustw, które podszywają się pod instytucję, aby wyłudzić dane osobowe w związku z popularnym świadczeniem 800 plus. Wraz z automatycznym podwyższeniem kwoty tego świadczenia, coraz więcej osób otrzymuje podejrzane maile z prośbą o aktualizację danych. Jak uniknąć pułapki oszustów i bezpiecznie dokonać zmiany danych? Oto co powinieneś wiedzieć.

komputer z netflixem
13.02.2024 22:15 Podają się za Netfliksa. Uważaj, możesz stracić pieniądze i dane

Wirtualne pułapki coraz sprawniej udają autentyczne komunikaty, wzbudzając niepokój i zachęcając do podjęcia szybkich działań. Ostatnio popularnym celem stała się platforma streamingowa Netflix. Fałszywe wiadomości, podszywające się pod serwis, alarmują użytkowników o rzekomych problemach z płatnościami, prowokując do kliknięcia linku i podania swoich danych osobowych. Ostrzeżenia przed takimi praktykami nabierają coraz większego znaczenia w erze rosnącej liczby cyberataków.

smartphone
31.01.2024 22:52 Niebezpieczne aplikacje na twoim telefonie. Jeśli je masz, od razu je skasuj

Nowe odkrycia potwierdzają, że Google Play nadal boryka się z niebezpiecznymi aplikacjami, które zagrażają bezpieczeństwu danych użytkowników. Ostatnie analizy przeprowadzone przez zespół SecneurX wykazały obecność trzech nowych zagrożeń, które dotarły do ponad 30 tysięcy urządzeń. Jakie konkretnie aplikacje stoją za tym ryzykiem?

telefon
27.10.2023 08:20 Wielu Polaków dostaje podobną wiadomość. Lepiej natychmiast ją usuń

Pojawiło się ostrzeżenie o kolejnym podstępie przestępców, którzy rozsyłają masowo do Polaków wiadomości z niebezpiecznym linkiem. Łatwo się nabrać, ponieważ z usług, pod którą podszywają się oszuści, korzysta mnóstwo osób. Na co zwrócić uwagę?

paczkomat
24.10.2023 11:01 Paczkomat jak "kalendarz adwentowy", nagranie z kradzieży obiegło sieć. InPost komentuje incydent

Do mediów społecznościowych trafił film, na którym widać zniszczony automat InPostu. Widok okradzionego Paczkomatu przypomina komentującym “kalendarz adwentowy”. Do sprawy zdewastowania obiektu odniósł się rzecznik firmy.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion
22.03.2022 09:32 Rząd chce wprowadzić rozwiązania chroniące przed spoofingiem i phisingiem. To odpowiedź na masowe oszustwa

Sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński wraz z prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jackiem Oko zaprezentowali w środę projekt rozwiązania, którego celem jest ochrona abonentów polskich sieci komórkowych przed phishingiem. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele największych operatorów telekomunikacyjnych. – Z phishingiem mamy do czynienia od dawna, jednak w ostatnich miesiącach widzimy zdecydowane wzmożenie cyberataków. W grudniu ubiegłego roku, w oparciu o propozycje zespołu reagowania na incydenty NASK, Prezes UKE i przedstawiciele największych operatorów telekomunikacyjnych rozpoczęli prace nad przygotowaniem technicznych i prawnych rozwiązań, które mają lepiej chronić polskich obywateli przed tego rodzaju cyberatakami – powiedział podczas konferencji minister Janusz Cieszyński.Phishing to atak, polegający na podszyciu się pod inną osobę, firmę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, takich jak dane logowania, dane kart kredytowych czy płatniczych, zainfekowania sprzętu informatycznego złośliwym oprogramowaniem albo nakłonienia ofiary do podjęcia konkretnych działań. Bardzo powszechnym rodzajem phishingu jest smishing – atak skierowany na telefony komórkowe, poprzez wiadomości tekstowe / SMS.

PKO-BP-bank-polski-biznesinfo
22.03.2022 09:31 Oszuści masowo wysyłają maile do klientów PKO BP

Przestępcy internetowi nie próżnują i atakują klientów banków. Bank PKO BP ostrzega przed oszustami, którzy w wysyłanych masowo mailach podszywają się pod tę instytucję. Jak czytamy na stronie banku teść maila sugeruje, że zawiera on „Potwierdzenie operacji” i nakłania do otwarcia załącznika „Potwierdzenie transakcji.xls”. Jego uruchomienie powoduje instalację złośliwego oprogramowania. Warto zauważyć, że adres nadawcy został zmieniony na [email protected], żeby uwiarygodnić korespondencję.PKO Bank Polski alarmuje, że jeśli otrzymamy maila, którego treść wzbudza podejrzenia, zachowajmy ostrożność. Nie uruchamiajmy zawartych w wiadomości linków, załączników i nie przesyłajmy podejrzanej wiadomości innym osobom. W przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości niezwłocznie należy powiadomić bankowy HelpDesk (tel. 022 355 59 99).

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion
22.03.2022 09:31 „Zarabiaj 10 000 euro z Santanderem na inflacji”. Czyli, oszuści znów zaatakowali

Santander Bank Polska znów jest na celowniku oszustów. Instytucja ostrzega swoich klientów, aby nie dali się nabrać i nie klikali w nieznane i podejrzane inki i reklamy. Oszuści wyłudzają dane osobowe, numer telefonu oraz adres e-mail za pomocą reklam wykupionych m.in. na Facebooku oraz Instagramie.Przestępcy wykupili reklamy w mediach społecznościowych, w których zachęcają do inwestycji. Hasło, które możesz zobaczyć to np. „Zarabiaj 10 000 euro z Santanderem na inflacji”. To oszustwo i podszywanie się pod wizerunek naszego banku! Reklamy prowadzą do fałszywej strony, a następnie do formularza.Jak wynika z informacji Santandera dalsza część scenariusza, to „typowy fraud inwestycyjny”. Kiedy wypełnisz formularz, oddzwoni do Ciebie oszust, który podszywa się pod naszego pracownika. Będzie Cię namawiał do przelania środków na wskazane rachunki lub portfele BTC.