Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Lepiej natychmiast usuń te aplikacje z telefonu. Mogą wyczyścić twoje konto
Paula Drechsler
Paula Drechsler 27.10.2023 14:39

Lepiej natychmiast usuń te aplikacje z telefonu. Mogą wyczyścić twoje konto

telefon
Dariusz Sankowski/Pixabay

Jesteśmy tak nawykli do korzystania z rozmaitych aplikacji na telefon, że nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre z nich mogą nas na przykład okradać. Specjaliści wystosowali ostrzeżenie na temat kilkunastu aplikacji, które stanowią zagrożenie dla naszych finansów oraz dla żywotności telefonu. Zainstalowały je miliony osób. Lepiej od razu usunąć z urządzenia takie programy.

Szkodliwe programy na telefonie

Oszuści, którzy stoją za takimi działaniami, robią to, implementując do apek szkodliwy kod i tym sposobem zbierając i przesyłając nasze prywatne informacje, takie jak dane osobowe, numery kart kredytowych czy hasła. W ten sposób mogą być one przesyłane do osób trzecich. Mało tego, niektóre aplikacje mogą wykorzystywać lukę w bezpieczeństwie, aby uzyskać dostęp do naszych informacji lub przejąć kontrolę nad urządzeniem. Mogą również podszywać się pod inne aplikacje, co prowadzi do fałszywych transakcji lub przekierowywania na złośliwe strony internetowe, gdzie co prawda pieniądze nie są wykradane, ale takie działania zużywają komponenty smartfona, nieustannie wyświetlając w tle reklamy, które generują pieniądze dla oszustów. 

Dlatego ważne jest, aby korzystać z zaufanych źródeł i regularnie sprawdzać uprawnienia pobieranych programów oraz recenzje innych użytkowników, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń. O kolejnych wykrytych aplikacjach tego typu ostrzegają właśnie eksperci z firmy Doctor Web. Jeśli je masz, natychmiast je odinstaluj.

W Polsce trwa masowa wymiana liczników. Czy to bezpieczne? "Konieczne podjęcie pilnych działań"

Miliony osób zainstalowały szkodliwe aplikacje

Malware to wszystkie rodzaje złośliwego oprogramowania, jakie jest w stanie umożliwić przejęcie kontroli nad komputerem lub smartfonem i wykonywać na nim szkodliwe działania. Specjaliści z Dr. Web alarmują, że odkryto kilkanaście aplikacji na telefon, które mają zaimplementowany malware kilku typów. Mowa o FakeApp, Joker i HiddenAds. Z analizy wynika, że apki z tymi “niespodziankami” zostały zainstalowane przez miliony osób.

Doctor Web wyjaśnia, że ​​gdy ofiary instalują te aplikacje na swoich urządzeniach, to niebezpieczne programy na przykład “ukrywają się”, poprzez zastępowanie ikony ikonami przeglądarki Google Chrome, albo po prostu udają gry, etc. Po zainstalowaniu aplikacje te działają potajemnie w tle, wykorzystując przeglądarkę do uruchamiania stron pełnych reklam i generowania w ten sposób przychodów dla hakerów - nieustannie “oglądając” popupy. To negatywnie wpływa na stan urządzenia. Inne apki potrafią pobierać pieniądze bezpośrednio z naszego konta, zapisując użytkownika do płatnych subskrypcji.

Jak najszybciej odinstaluj te aplikacje [LISTA]

FakeApp, które przekierowuje do fałszywych okazji inwestycyjnych czy kasyn online, jest zawarte w:

 • Eternal Maze (Yana Pospyelova) – 50 000 pobrań,
 • Jungle Jewels (Vaibhav Wable) – 10 000 pobrań, 
 • Stellar Secrets (Pepperstocks) – 10 000 pobrań, 
 • Fire Fruits (Sandr Sevill) – 10 000 pobrań, 
 • Cowboy's Frontier (Precipice Game Studios) – 10 000 pobrań,
 • Enchanted Elixir (Acomadyi) – 10 000 pobrań.

Joker, czyli oprogramowanie zapisujące osobę, która pobrała apkę, do serwisów premium, a więc subskrypcji, które potajemnie pobierają pieniądze z konta użytkownika:

 • Love Emoji Messenger (Korsinka Vimoipan) – 50 000 pobrań,
 • Beauty Wallpaper HD (fm0989184) – 1 000 pobrań.

Oraz malware typu HiddenAds. Jest to złośliwy kod, który wyświetla reklamy działające w tle i generujące w ten sposób oszustom przychody, zużywając przy tym telefon.

 • Super Skibydi Killer – 1 000 000 pobrań,
 • Agent Shooter – 500 000 pobrań,
 • Rainbow Stretch – 50 000 pobrań, 
 • Rubber Punch 3D – 500 000 pobrań.

Warto sprawdzić, czy któraś z tych aplikacji jest zainstalowana na naszym smartfonie, albo czy pobrali ją nasi bliscy. Trzeba szybko odinstalować szkodliwy program, sprawdzić zakładkę subskrypcji oraz skontaktować się w tej sprawie z operatorem, a także przeskanować urządzenie antywirusem.