Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Lepiej nie rób tego, gdy wypłacasz z bankomatu. Można stracić pieniądze
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 08.05.2024 11:54

Lepiej nie rób tego, gdy wypłacasz z bankomatu. Można stracić pieniądze

bankomat
Fot. materiały własne

Całe mnóstwo Polaków na co dzień korzysta z bankomatów. Jak się jednak okazuje, ta pozornie prosta czynność może okazać się niebezpieczna. Należy zachować szczególną ostrożność podczas wypłacania pieniędzy, bo wystarczy chwila nieuwagi i można stracić swoje oszczędności.

Banki pilnie ostrzegają klientów przed tym oszustwem

Zdecydowana większość Polaków często korzysta z bankomatów. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że podczas wykonywania prostych czynności, takich jak wypłacanie gotówki, może paść ofiarą oszustwa. 

Banki pilnie ostrzegają przed bardzo niebezpiecznym zjawiskiem. Chodzi konkretnie o cash trapping, czyli coraz częściej spotykane oszustwo polegające na modyfikacji bankomatu. Trzeba mieć się na baczności, bo można stracić pieniądze.

Zobacz także: UOKiK o zmowie cenowej. Pod lupą największe sieci RTV i AGD

Bon energetyczny. Wiemy już, o ile wzrosną rachunki za prąd

Polacy powinni uważać podczas wypłacania pieniędzy z bankomatu

Cash trapping polega na modyfikowaniu bankomatów w taki sposób, by użytkownicy myśleli, że doszło do awarii. Przestępcy umieszczają w środku podajnika na banknoty specjalną listwę, przez którą pieniądze trafiają w miejsce niewidoczne dla klienta.

Urządzenie wówczas uznaje, że transakcja przebiegła poprawnie i większość użytkowników myśli wówczas, że to błąd maszyny. Jeżeli jednak odejdą od bankomatu, to przestępcy natychmiast zabiorą wypłaconą gotówkę.

Nie rób tego, gdy korzystasz z bankomatu

Wiele osób z pewnością zastanawia się, jak można ochronić się przed tym oszustwem. Najważniejsze jest to, by pod żadnym pozorem nie oddalać się od bankomatu, z którego wypłaciliśmy pieniądze. Należy skontaktować się bankiem lub też operatorem urządzenia.

Warto również dokładnie przyjrzeć się samej maszynie i sprawdzić, czy zamknięciu otworu podajnika nie znajduje się wyżej wspomniana listwa. Jeżeli postąpimy w ten sposób, to oszuści nie będą mieli okazji, by zabrać nasze pieniądze.