Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Lepiej przejrzyj wszystkie zakamarki w domu. Jeśli masz te banknoty z PRL-u, możesz dużo zyskać
Paula Drechsler
Paula Drechsler 20.08.2023 11:53

Lepiej przejrzyj wszystkie zakamarki w domu. Jeśli masz te banknoty z PRL-u, możesz dużo zyskać

pieniądze
east news

Choć pieniądze, które były w obiegu w czasach PRL-u dziś nie mogą być wykorzystywane do płacenia za towary i usługi, to i tak można z nich skorzystać. Nie da się nimi płacić, ale można otrzymać za nie pieniądze. Wiele banknotów z PRL-u jest bowiem w cenie, a kolekcjonerzy chętnie je zalicytują. Koniecznie sprawdź, czy masz gdzieś w mieszkaniu takie pieniądze i wystaw je na sprzedaż, a podreperujesz domowy budżet.

Wysokie ceny banknotów z PRL-u

Wielu kolekcjonerów jest zainteresowanych banknotami z czasów PRL-u. Jeśli masz takie banknoty, zapoznaj się z wyznacznikami, które determinują ich wartość i wystaw je na aukcję. Jeśli masz banknoty takie jak te wymienione poniżej, to możesz sporo na nich zyskać, dzięki zainteresowaniu notafili. Notafilia to poboczna gałąź numizmatyki, która się badaniem papierowych znaków pieniężnych. Pierwsze popularne znaki pieniężne, jakie zaczynali kolekcjonować miłośnicy banknotów, to były to niemieckie notgeldy, które są zbierane do dziś, tłumaczy Centrum Numizmatyczne Dukat. Jak podaje ta instytucja, w późniejszych latach zaczęły pojawiać się katalogi i opracowania, oraz wydawane były specjalne banknoty kolekcjonerskie. Zainteresowanie zbieraczy budzą te papierowe pieniądze, które były oficjalnym środkiem płatniczym jak również pamiątkowe wydania.

Wartość banknotów z dawnych czasów, również z okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL) może być determinowana przez wiele czynników, takich jak: 

  • Rzadkość: Im mniej danego banknotu jest dostępne na rynku, tym większa może być jego wartość. Jeśli dany banknot był drukowany w ograniczonej liczbie lub został wycofany z obiegu, może stać się bardziej ceniony przez kolekcjonerów. 
  • Stan zachowania: Banknoty w lepszym stanie zachowania, takie jak te o statusie UNC (Uncirculated), są zazwyczaj bardziej wartościowe. Brak zagięć, plam czy innych uszkodzeń może znacznie podnieść cenę banknotu. 
  • Ciekawe warianty: Pieniądze z błędami drukarskimi lub różnicami w projektach (np. różnice w numerach seryjnych, liternictwie) mogą być bardziej poszukiwane przez kolekcjonerów i mieć większą wartość. 
  • Zainteresowanie kolekcjonerów: Popularność i zainteresowanie kolekcjonerów danym okresem historycznym lub typem banknotów mogą wpłynąć na ich cenę. Jeśli PRL jest obecnie popularne wśród kolekcjonerów, to banknoty z tego okresu mogą być bardziej cenione. 
  • Historyczne znaczenie: Właśnie dlatego banknoty z okresu PRL mogą mieć wartość. Z powodu swojego historycznego znaczenia. Banknoty wydane w ważnych momentach politycznych czy ekonomicznych mogą być szczególnie interesujące dla kolekcjonerów. 
  • Stan rynku numizmatycznego: Wartość banknotów może być również wywołana przez zmiany na rynku numizmatycznym. Jeśli popyt na banknoty z PRL akurat z różnych powodów rośnie, to również ich cena może być wyższa. 
  • Zużycie: Jeśli banknoty były w obiegu i noszą ślady użytkowania, to ich wartość może być niższa niż banknotów w stanie UNC. 
  • Wartość nominalna: Czasem banknoty o wyższych nominałach mogą być bardziej cenione przez kolekcjonerów, ponieważ były rzadziej używane i często są przez to zachowywane w lepszym stanie. Nie jest to jednak reguła, zważywszy na wyżej wymienione czynniki, może być różnie.
  • Autentyczność: Wartość banknotu zanika, jeśli istnieje podejrzenie, że jest on podróbką. Poświadczone oryginały kosztują dużo więcej.
  • Trendy kolekcjonerskie: Jak we wszystkich niszach, tak również w notafilii panują różne mody. Moda w świecie kolekcjonerstwa może zmieniać się wraz z czasem. To, co było popularne w przeszłości, może różnić się od obecnych trendów. 

Niemal milion Polaków wciąż może spieniężyć ten dokument z PRL-u. Sprawdź, jak to zrobić

Warto więc pamiętać, że wartość banknotów z PRL lub innych okresów historycznych może się zmieniać w zależności od czasu, trendów rynkowych i innych czynników. Jakie banknoty są aktualnie sporo warte? Który pieniądz z PRL-u zaleca się wystawić na internetowym portalu sprzedażowym obecnie?

Popularny w Polsce bank wprowadza ważne zmiany. Obejmą niemal 7 milionów Polaków Kolejna likwidacja w sektorze finansowym. Klienci nie mogą wypłacić środków zgromadzonych na koncie

Banknoty z oznaczeniem UNC

Wiele wartościowych dla kolekcjonerów banknotów kryje się w starych portfelach czy klaserach. Warto przejrzeć wszelkie zakamarki w domu, zajrzeć na strych do babci, do pakamery cioci czy garażu kuzynostwa i również wspólnie poszukać unikatów oraz dobrze zachowanych pieniędzy. Wszystko po to, aby następnie wystawić ja na internetowej platformie sprzedażowej i zyskać dodatkowe środki na dowolny cel. Warto przemyśleć generalne porządki, bo mogą się wówczas znaleźć różne cenne banknoty z czasów PRL-u, które, choć dziś nie mogą nam niczego kupić, to mogą jednak zostać sprzedane i tym samym zwiększyć zasoby portfela.

Urządzenia z PRL-u to prawdziwe skarby. Sprzedaj je, a podreperujesz domowy budżet

Na poniższym zdjęciu widać banknot o nominale 50 złotych, który został wyprodukowany w 1975 r. Wystawca oznaczył go jako UNC. Termin ten odnosi się do stanu zachowania banknotów i jest skrótem od angielskiego wyrażenia "Uncirculated" lub "Uncirculated Condition". Oznacza to, że banknot jest w nowym, niewykorzystanym stanie, nie był w obiegu i nie nosi śladów użytkowania ani zużycia. Banknoty w stanie UNC są zazwyczaj bardzo dobrze zachowane, bez zagnieceń, plam, zagięć czy innych uszkodzeń. Banknoty w stanie UNC są szczególnie cenione przez kolekcjonerów, gdyż są najbliższe pierwotnemu wydaniu i mogą posiadać pełne detale oraz oryginalne cechy związane z projektami artystycznymi i zabezpieczeniami banknotów. W przypadku kolekcjonowania banknotów, ich stan zachowania ma duże znaczenie dla ich wartości rynkowej. Dlatego, jeśli posiadamy tak doskonale zachowany banknot, możemy liczyć na duże zainteresowanie ze strony kupujących. Poniżej pokazany pieniądz w kilka chwil po wystawieniu licytowało już 8 osób, a proponowana przez kolekcjonerów cena osiągała już wówczas ponad 200 zł.

50 Złotych Polska PRL 1975 seria Y st. UNC

Fot. 50 Złotych Polska PRL 1975 seria Y st. UNC

W tym przypadku mamy do czynienia z niskim nominałem, który można zamienić na krocie. Ten papierowy pieniądz z PRL-u to 20 złotych z 1947 roku. Prezentowany na aukcji na Allegro banknot z serii D jest w doskonałym stanie, a to przyciąga kolekcjonerów jak magnes. Ten okaz jest wystawiony od kilku dni, licytuje go aż 17 osób, a w tej chwili cena za niego sięgnęła już 579,99 zł! Wymiana niefunkcjonującego już w obiegu pieniądza na ponad pół tysiąca to doskonały sposób na zrobienie porządków i podreperowanie domowego budżetu.

20 złotych PRL Seria D 1947 Mił.130

Fot. 20 złotych PRL Seria D 1947 Mił.130

O poniższym banknocie wystawca pisze tak: “Kraj: Polska; Nominał: 500000 zł; Rok: 1993 seria Z; Stan: UNC / Bankowy”. Warto zwrócić uwagę, co należy wpisać w tytule aukcji dotyczącej sprzedawanych pieniędzy z PRL-u, aby cieszyła się ona zainteresowaniem i zaspokajała ciekawość kupujących. Odpowiednie dane wpisane w tytule sprzedawanego przedmiotu zwiększają jego szansę na szybkie zlicytowanie. Poniższy egzemplarz licytuje aż 11 osób, a cena sięgnęła już 117,50 zł

50.ac Banknot 500000 zł seria Z 1993 r. UNC

Fot. 50.ac Banknot 500000 zł seria Z 1993 r. UNC

Wiele możliwości sprzedaży banknotów z PRL-u

Zyskać można także, będąc w posiadaniu banknotów o następujących po sobie numerach. W przypadku tej oferty licytacja sięgnęła aż 464 zł! Jak za dwa papierowe pieniądze, które nie są już w użytku, to bardzo dobra kwota. Jedyne co musiał zrobić posiadacz papierków, to wystawienie ich na aukcję na platformie internetowej, która udostępnia opcję sprzedaży z licytacją, np. Allegro.

2000 Złotych PRL 1977 seria F UNC - Banknoty z dwoma kolejnymi numerami

Fot. 2000 Złotych PRL 1977 seria F UNC - Banknoty z dwoma kolejnymi numerami

Za te znaczki z PRL-u można zdobyć fortunę. Koniecznie sprawdź, czy je masz

Dużym zainteresowaniem cieszą się wystawcy, którzy aukcje wyglądają profesjonalnie, banknoty są w folii i posiadają banderolę z gwarancją autentyczności. Ta oferta sprzedażowa opisana jako “5000 ZŁOTYCH 1989 SERIA AA PMG 65 EPQ” została wystawiona z ceną 780 zł. Skrót "EPQ" odnosi się do terminu "Exceptional Paper Quality" (wyjątkowa jakość papieru) i jest używany w numizmatyce do opisania stanu zachowania banknotów lub monet. Oznacza to, że banknot lub moneta została oceniona jako cechująca się wyjątkową jakością papieru, lub metalu oraz nie posiada żadnych wad, lub uszkodzeń. 

5000 ZŁOTYCH 1989 SERIA AA PMG 65 EPQ

Fot. 5000 ZŁOTYCH 1989 SERIA AA PMG 65 EPQ

W przypadku banknotów, oznaczenie "EPQ" jest nadawane przez niektóre certyfikujące firmy, takie jak PCGS Currency lub PMG (Paper Money Guaranty), które specjalizują się w ocenie i certyfikacji stanu zachowania banknotów. Banknoty oznaczone jako "EPQ" są zazwyczaj lepiej cenione przez kolekcjonerów, ponieważ świadczy to o ich wysokiej jakości zachowania, braku uszkodzeń i ogólnie doskonałym stanie. 

Jak widać, jedyne co trzeba, to mieć w posiadaniu zaledwie kilka dobrze zachowanych banknotów z czasów PRL-u, aby zyskać sporo dodatkowych pieniędzy. W dzisiejszych czasach bardzo ułatwiają to portale sprzedażowe, które działają w internecie. Wystarczy zrobić zdjęcie pieniądza i dać krótki opis, aby licytujący mogli przystąpić do oferowania kwot za wystawiony banknot.

Jeśli masz banknoty z PRL-u lub zastanawiasz się nad kolekcjonowaniem, zaleca się zasięgnięcie rady od ekspertów numizmatycznych lub korzystanie z wiarygodnych źródeł informacji.