Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Lepiej usuń te aplikacje. Smartfon będzie działać dłużej
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 30.06.2024 22:48

Lepiej usuń te aplikacje. Smartfon będzie działać dłużej

smartfon ładowanie
Fot. Pixabay/mhoppsy

Rosnące zużycie energii przez aplikacje na smartfonach nie idzie w parze z rozwojem wydajności akumulatorów. Dlatego w cenie są wszystkie zabiegi, które mogą wydłużyć czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu. Można to zrobić na kilka sposobów.

Usunięcie aplikacji zużywających najwięcej energii

Jeśli akumulator w smartfonie wyładowuje się zbyt szybko, warto rozważyć ograniczenie korzystania z aplikacji, które zużywają najwięcej energii. Należy do nich zaliczyć w pierwszej kolejności wszystkie programy dostarczające multimedia. Na liście aplikacji, które skracają czas pracy urządzenia, znajdziemy zatem: TikTok,  Snapchat, YouTube, Netflix i inne VoD.

Ponadto z kiepskiej optymalizacji słyną aplikacje rozwijane przez Meta. Mowa przede wszystkim o Facebooku, Messengerze oraz WhatsAppie.

Ograniczenie działania aplikacji w tle

Duży wpływ na czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu mają aplikacje, które mimo ukrycia korzystają z procesów działających w tle. Problem ten dotyczy w większym stopniu Androida, gdyż w iOS-ie ograniczenia działania aplikacji w tle są domyślne i radzić muszą sobie z nimi nie użytkownicy, lecz deweloperzy.

Zobacz: Sztuczna inteligencja w iPhone'ach. Nie będzie dostępna w Europie

Aby zdecydować, czy na Androidzie dana aplikacja ma działać w tle i pobierać energię, należy udać się do ustawień systemowych. Tam przechodzimy do menu Aplikacje i na ich liście znajdujemy dany program i przechodzimy do podkategorii Szczegóły zużycia energii. Tam możemy zdecydować o uruchamianiu aplikacji oraz uprawnieniach do działania w tle.

Wyłączenie dostępu do usług lokalizacji

Jednym z procesów działających w tle, który zużywa szczególnie dużo energii, jest geolokalizacja. Również w tym aspekcie decyzja o tym, czy dany program może pozyskiwać dane z GPS, czy nie, należy do użytkownika. Odpowiednie menu konfiguracyjne znajdziemy w podkategorii Aplikacje w ustawieniach systemowych, w menu zarządzania uprawnieniami.