Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna inteligencja > Sztuczna inteligencja w iPhone'ach. Nie będzie dostępna w Europie
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 23.06.2024 10:27

Sztuczna inteligencja w iPhone'ach. Nie będzie dostępna w Europie

iphone
Fot. Pexels/Rob Eradus

Apple Intelligence, czyli implementacja w iPhone’ach możliwości dużych modeli językowych nazywanych dziś sztuczną inteligencją, nie będzie dostępna w Europie. A przynajmniej nie jesienią, kiedy korzystać zacznie z niej korzystać reszta świata. Producentowi nie udało się zapewnić zgodności z europejskim aktem o rynku cyfrowym.

Apple Intelligence nie dla Europy

Nadchodząca jesień będzie być może najważniejszą w historii Apple od wielu lat. Wraz z premierą iPhone’ów 16 i systemu iOS 18 na rynek trafi Apple Intelligence. Za sprawą partnerstwa z OpenAI posiadacze smartfonów Apple zyskają ogrom nowych możliwości dostarczanych przez mający działać lokalnie LLM.

Zobacz: Sztuczna inteligencja na ratunek Apple. Oto co trafi do nowych iPhone’ów

Integracja z modelem GPT najjaskrawiej ma się objawić za sprawą nowej asystentki Siri. Apple obiecuje, że tym razem uda się osiągnąć to, co korporacja zapowiadała u zarania jej historii - naprawdę inteligentną asystę, także głosową, którą porównać będzie można do Samanthy z filmu “Her”. Nie dziwi więc, że choć nowości będzie w iOS-ie 18 będzie znacznie, to Apple Intelligence przyciąga najwięcej uwagi. 

Korzystasz z bankomatu? Lepiej na to uważaj, można stracić pieniądze

Apple nie zapewniło interoperacyjności

Jak jednak donosi Bloomberg, przynajmniej początkowo smakiem będą musieli się obejść nabywcy nowych iPhone’ów mieszkający na terenie Unii Europejskiej. Apple nie zapewni na dzień premiery zgodność z europejskimi regulacjami, które chronią dane i interesy Europejczyków.

Chodzi przede wszystkim o Digital Market Act, akt o rynku cyfrowym, który nakłada na Apple status tzw. gatekeepera, strażnika bram, czyli korporacji, która za sprawą popularności swoich urządzeń czy usług nosi ciężar szczególnie dużej odpowiedzialności społecznej. W stanowisku przesłanym redakcji The Verge rzecznik Apple Fred Sainz stwierdził, że korporacja nie podoła europejskim wymogom w zakresie interoperacyjności:

W szczególności obawiamy się, że wymogi interoperacyjności DMA mogą zmusić nas do naruszenia integralności naszych produktów w sposób zagrażający prywatności użytkowników i bezpieczeństwu danych.

iPhone’y rozwijają skrzydła w USA

Oprócz Apple Intelligence w UE niedostępne w dniu premiery będą także funkcje pozwalające na przesyłanie obrazu z iPhone'ów na Maki oraz współdzielenie ekranu. Nie jest to pierwszy raz, kiedy na jaw wychodzą priorytety Apple - możliwości urządzeń tego producenta zawsze były znacznie większe na rodzimym rynku. Nie ujawniono, kiedy Apple Intelligence może trafić do smartfonów na europejskim rynku.