Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Lepiej wiedzieć, co to za numer telefonu. Warto zapamiętać i mieć spokój
Paula Drechsler
Paula Drechsler 24.09.2023 10:08

Lepiej wiedzieć, co to za numer telefonu. Warto zapamiętać i mieć spokój

telefon
biznesinfo

Ogrom nieznanych numerów telefonów, na które niemal codziennie się natykamy, może przytłaczać. Niektóre jednak warto znać, bo potrafi to być ułatwienie do komunikowania się z urzędem, bankiem, czy innymi istotnymi instytucjami. Niestety kontakt z wieloma innymi numerami może być bardzo niebezpieczny i lepiej od razu je blokować oraz zgłosić w odpowiednim miejscu. 

Kontakt z nieznanego numeru - co zrobić?

Posiadanie bogatej książki telefonicznej może ułatwić kontakt ze światem. Również wtedy, gdy część zapisanych numerów stanowią te blokowane lub opatrzone adnotacją “nie odbierać". Z jednej strony więc posiadanie pewnych danych zapisanych w smartfonie może być kluczem do skutecznego komunikowania się z rodziną, przyjaciółmi, firmami i urzędami. Z drugiej strony, istnieją kontakty, które mogą stanowić potencjalne źródło kłopotów, niepokoju lub nawet zagrożenia. Warto więc zastanowić się, dlaczego poszczególne numery lepiej jest mieć zapisane, podczas gdy inne należy zablokować, by chronić swoją prywatność, bezpieczeństwo i spokój. 

Oprócz blokowania warto jednak zrobić coś jeszcze. Kontaktuje się z Tobą ktoś, kto twierdzi, że “wymagana jest dopłata do paczki”, “czeka dodatkowe świadczenie”, albo “konieczny odbiór środków od kupującego”? Takie wywołujące emocje wiadomości to częsty sposób oszustów posługujących się nieznanymi numerami, aby wyłudzić od nas pieniądze. Jest miejsce, do którego warto zgłaszać tego pokroju incydenty.

Natychmiast usuń tę aplikację. Wykryto poważne zagrożenie YouTube zaskakuje. Oto co czeka użytkowników, takich funkcji jeszcze nie było

Zgłoś incydent. Chroń siebie i innych

Ten numer telefonu warto zapisać w swoim telefonie i pamiętać o jego istnieniu - 799 448 084. Jest to kontakt do analityków CERT Polska, którzy skrupulatnie przeglądają każde zgłoszenie i sprawdzają, czy dopisać przesłany numer do listy ostrzeżeń. Każdorazowo, gdy dobija się do nas ktoś, kto nie wzbudza naszego zaufania, przekazuje dziwne informacje lub sprawia, że czujemy się niekomfortowo, warto takie zajście zgłosić do CSIRT NASK poprzez podany wyżej numer. Wystarczy przesłać im odpowiedniego SMS-a. Jak to zrobić?

Gdy otrzymamy niepokojącą wiadomość, należy użyć w swoim telefonie funkcji “przekaż” lub “udostępnij" i jako odbiorcę wybrać 799 448 084. Najlepiej zapisać sobie ten numer w książce kontaktów pod pasującą nam nazwą (np. "CERT Polska", czy "Zgłaszanie oszustów") i za każdym razem korzystać z możliwości powiadomienia specjalistów o nieprawidłowościach. W ten sposób można ochronić nie tylko siebie, ale i tysiące innych użytkowników.

Poradnik, co i jak zgłaszać do CERT

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa - Państwowy Instytut Badawczy opublikowała na swojej stronie internetowej krótki instruktaż i poradnik dotyczący zgłoszeń:

Pamiętaj: 

  • Zapisz numer 799-448-084 w telefonie, aby mieć go zawsze pod ręką. 
  • Z jednego numeru możesz zgłosić maksymalnie 3 wiadomości w ciągu 4 godzin. 
  • Każde zgłoszenie jest dokumentowane i weryfikowane przez operatorów CERT Polska. 
  • Numer służy do zgłaszania prób wyłudzeń internetowych (phishingu, fałszywych aplikacji) - nie przyjmujemy zgłoszeń dotyczących usług SMS premium. 
  • Przekaż nam całą wiadomość w oryginalnej formie - nie wycinaj odnośnika ani treści. 
  • Więcej o liście ostrzeżeń CERT Polska, na którą trafiają zgłaszane domeny, można przeczytać na stronie https://cert.pl/posts/2020/03/ostrzezenia_phishing/ 
  • W przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości, warto zgłosić ją jak najszybciej!