Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Magazyn energii z piasku. Kolejne miasto skorzysta z innowacji
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 13.03.2024 22:56

Magazyn energii z piasku. Kolejne miasto skorzysta z innowacji

kaloryfer
Fot. Pixabay.com/ri

O ile łatwiejsze byłyby rozmowy o transformacji energetycznej, gdybyśmy tylko dysponowali magazynami energii, które zachowywałyby 100 proc. ładunku niezależnie od upływu czasu czy warunków zewnętrznych, a przy tym były przynajmniej neutralne dla środowiska. Metody na taki wynalazek poszukują Finowie z Polar Night Energy. Poszukują w piasku.

Energia skumulowana w piasku

Serwis Euronews poinformował, że w ciągu najbliższego roku Polar Night Energy uruchomi kolejną instalację nowatorskiego magazynu energii w miejscowości Pornainen w południowej Finlandii. Ma on pojemność 100 MWh i będzie największym magazynem wykorzystującym do akumulacji energii piasek.

Pracownicy Polar Night Energy wpadli bowiem na pomysł, który pozwala na wykorzystanie słonecznych i wietrznych dni do produkcji energii, która następnie przechowywana jest w silosach wypełnianym piaskiem. Piasek jest ogrzewany na bazie prawa Joule’a-Lenza. Dzięki jego wykorzystaniu energia cieplna jest uzyskiwana w procesie tarcia, gdy prąd elektryczny przechodzi przez ziarenka piasku.

Największy reaktor fuzyjny na świecie uruchomiony. JT-60SA to przełomowe osiągnięcie

500 stopni przez wiele miesięcy

Uzyskana w ten sposób energia przechodzi do wymiennika ciepła i pozostaje w zamkniętym obiegu. W wyniku, mówiąc kolokwialnie, rażenia prądem piasku w kontenerze, możliwe jest rozgrzanie go nawet do 500 stopni Celsjusza. Ciepło może być zatrzymywane w układzie od kilku dni do nawet kilku miesięcy.

W rezultacie prąd wygenerowany latem przy użyciu fotowoltaiki i czy wiatraków może zostać zmagazynowany latem i wykorzystany w porach, kiedy nasłonecznienie jest mniejsze. Możliwe jest także nagłe wyładowanie magazynu poprzez wypuszczenie gorącego powietrza i ogrzewanie w ten sposób wody. 

Magazyny piasku już działają

Finowie przyznają, że to nie wykorzystanie piasku do magazynowania energii jest dla nich trudnością, lecz taka obsługa całego układu, aby móc przewidzieć jak energia cieplna się po nim przemieszcza i wiedzieć, w jakich momentach będzie można ją wykorzystywać. Kluczowa jest także taka analiza działania całego systemu, by móc rozpoznawać czas, w którym magazyn musi być doładowywany, a w którym rozładowywany, tak aby jego eksploatacja była optymalna.

Choć piaskowy magazyn, który stanie w Pornainen, będzie największą z dotychczasowych instalacji Polar Night Energy, to trzeba wiedzieć, że mniejsze wdrożenie uruchomiono już w miejscowości Kankaanpää. Z użyciem energii kumulowanej w piasku ogrzewane są tam domy, biura, a nawet miejscowa pływalnia.

Źródło: euronews.com