Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Jak płacić mniej za prąd? Wystarczy oświadczenie, ale trzeba się pośpieszyć
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 12.03.2024 09:39

Jak płacić mniej za prąd? Wystarczy oświadczenie, ale trzeba się pośpieszyć

rachunek za prąd
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Tylko do końca czerwca obowiązywać będą tarcze energetyczne, dzięki którym w określonych limitach zużycia można uzyskiwać niższe stawki cen energii elektrycznej. Należy jednak pamiętać, że aż trzy grupy mogą korzystać z podwyższonych limitów. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest dopełnienie formalności.

Mniejsze ceny, wyższe limity

Aktualnie obniżone ceny prądu obowiązują tylko wtedy, gdy zużycie nie przekroczy granicy 1500 kWh. Dotyczy to dużej części obywateli, niemniej są grupy, w przypadku których limit można podwyższyć. Limit można zwiększyć kolejno o 300 i o 500 kWh. Należy jednak spełnić określone wymogi i dostarczyć dokumentację dostawcom energii

Jak donosi gadżetomania.pl, z wyższego limitu mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnościami, ale też rolnicy oraz gospodarstwa domowe, których mieszkańcy dysponują Kartą Dużej Rodziny.

Jak oszczędzać prąd w domu? Są oficjalne zalecenia ministerstwa

Kto może skorzystać z wyższych limitów?

W przypadku osób niepełnosprawnych i rolników limit, do którego obowiązywać będą niższe ceny energii, można podwyższyć do 1800 kWh. Aby tego dokonać, należy złożyć oświadczenie w firmie dostarczającą energię. Co ważne, należy tego dokonać najpóźniej do końca marca.

W przypadku osób niepełnosprawnych oświadczenie najlepiej uzupełnić zaświadczeniem o niepełnosprawności. Natomiast rolnicy muszą także dostarczyć kopię decyzji o naliczeniu podatku rolnego za rok 2022. Same formularze można już znaleźć na stronach internetowych dostawców energii elektrycznej.

Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą zwiększyć limit, w których będą obowiązywać niższe ceny, aż do 2000 kWh. Aby to było możliwe, podobnie jak w przypadku innych grup należy złożyć oświadczenie uzupełnione o kopię Karty Dużej Rodziny. We wszystkich przypadkach czas składania oświadczeń także mija 31 marca.

Ceny do 1500 kWh i taryfy dynamiczne

Jak dotąd rząd nie poinformował o tym, aby obniżki wynikające ze stosowania tarczy energetycznej miały obowiązywać po 1 lipca 2023 r. Tylko do tego dnia będziemy mogli zatem korzystać z prądu w cenie 412 zł netto megawatogodzinę do zużycia na poziomie 1500 kWh. Po przekroczeniu limitu cena może sięgnąć 693 zł netto.

Ponadto trwają prace nad wprowadzeniem tzw. taryf dynamicznych. Dzięki nim opłaty będą naliczane na podstawie zmiennego wskaźnika, który przybliży ceny energii do cen rynkowych. W taryfach dynamicznych opłaty będą mogły zmieniać się co kwadrans, więc wpływ na rachunki będzie miał profil eksploatacji urządzeń.

Źródło: gadzetomania.pl