Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna inteligencja > Mapy Google zaskakują ukrytymi funkcjami. Niezwykle przydatne w wakacje
Michał Górecki
Michał Górecki 29.04.2024 21:21

Mapy Google zaskakują ukrytymi funkcjami. Niezwykle przydatne w wakacje

GPS
Fot. Pixabay.com/renateko

Od kiedy Google zaadaptował sygnał GPS do odbierania przez telefon, aplikacja Google Maps jest prawdopodobnie najczęściej używaną aplikacją korzystającą z sieci satelit. Poza uproszczeniem nam trasy z punktu A do B, Google Maps ma też funkcje, o których część użytkowników mogła nie słyszeć. Oto 10 z nich.

TOP 10 ukrytych funkcji Google Maps

Google Maps to aplikacja, która króluje w nawigacyjnych rankingach na całym świecie. Trasy na rowerze, piechotą, samochodem, z uwzględnieniem korków, wsparciem od AI, choćby przy generowaniu wskazówek mapowanych w czasie rzeczywistym na ekranie podczas korzystania z aparatu, obszerna baza lokacji takich jak restauracje, bary, stacje benzynowe, hotele i wiele innych, także na pierwszy rzut oka ukrytych, funkcji. Prezentujemy TOP 10 funkcji Google Maps, które przydadzą się na urlopie, wakacjach albo krótkim city break'u. “Ukryte” funkcje objaśniamy z pozycji aplikacji mobilnej.

Zobacz też: WhatsApp wprowadza rewolucyjne zmiany. Ale nie dla wszystkich

Facebook usuwa jedną z ważnych funkcji. Wyjaśnia, jak ją zastąpić

Google Maps: TOP 10 ukrytych funkcji

1. Zapisywanie miejsca parkingu: choć brzmi banalnie, przyda się w trakcie przemieszczania pomiędzy punktami mniej orientacyjnymi, niż dom i praca. Kiedy dojedziemy na miejsce, parkując auto, wystarczy kliknąć w niebieski punkcik (który symbolizuje nas). Pojawi się panel opisany “twoja lokalizacja” a w nim m.in. opcje: skalibrowanie dokładności lokalizacji przy pomocy aparatu i “zapisanie miejsca parkingowego”.

2. Planowanie trasy z uwzględnieniem przerw: opcja “dodaj przystanek” po wprowadzeniu miejsca, do którego chcemy dojechać pozwoli realnie kalkulować czas dotarcia z uwzględnieniem np. przerwy na tankowanie. Aby dodać przystanek w Google Maps, wystarczy wpisać miejsce docelowo, do którego zmierzamy, a później przy sekcji “twoja lokalizacja”, wybierając trzy kropki u góry ekranu, wybrać opcję “dodaj przystanek”. 

3. Udostępnianie postępów podróży: to ważna i przydatna funkcja. W trakcie aktywnej nawigacji wystarczy w lewym dolnym rogu wybrać “udostępnij postępy w podróży”. Nasza lokalizacja zostanie przekazana dowolnemu kontaktowi z listy, za pośrednictwem dowolnego komunikatora.

4. Pomiary odległości: w Mapach Google można zmierzyć realną odległość pomiędzy dowolnymi punktami. Aby to zrobić, wystarczy (z poziomu telefonu, wersji mobilnej) przytrzymać palcem wybrane, dowolne miejsce. Pojawi się funkcja “zmierz odległość” pomiędzy np. wyznaczeniem trasy, zapisaniem punktu czy jego edycją. Następnie, po wybraniu “zmierz odległość”, wybieramy dowolny punkt oddalony od tego pierwotnego.

5. Jakość powietrza, pożary lasów, trasy rowerowe, korki…: w Google Maps możesz w czasie rzeczywistym mierzyć natężenie ruchu (korki na drodze), sprawdzić jakość powietrza albo otrzymywać informacje o pożarach lasu w twojej okolicy. Wszystkie te funkcje znajdziesz po kliknięciu w kwadracik w prawym górnym rogu aplikacji. Aplikacja przekieruje w pole z wyborem typu mapy (satelita/teren) i szczegółów map: czyli opcji wymienionych wyżej i wielu więcej, np. transportu publicznego i tras rowerowych.

6. Dźwięk i powiadomienia: w menu bocznym aplikacji wybieramy “ustawienia”, później “nawigacja” i opcje regulacji dźwięków. Aplikacja może się z nami komunikować na wiele różnych sposobów, także głosowo. Regulacja pomoże nam np. zmniejszyć poziom rozproszenia podczas prowadzenia samochodu.

7. Pobieranie map i nawigacja offline: w sytuacji gdy wybieramy się do miejsca ze słabym zasięgiem lub poza granice europejskiego i taniego roamingu, mapy możemy pobrać i korzystać z nich offline. W tym wariancie należy rzecz jasna pamiętać, że mapy offline nie będą pokazywały danych w czasie rzeczywistym, czyli raportu o korkach nie uświadczymy.

8. Rozkład komunikacji miejskiej: przy wybraniu miejsca, do którego chcemy dotrzeć, wystarczy zmienić opcję transportu na zbiorkom (opcja oznaczona tramwajem), a Google zaproponuje najbliższy przystanek, kupno biletu i całą trasę, wraz z potencjalnymi przesiadkami.

9. Wybierz rodzaj silnika i dostosuj trasę do napędu: w Google Maps możesz wybrać, jakim samochodem się przemieszczasz, a aplikacja dostosuje trasę. Wystarczy wybrać punkt docelowy, a później rozwinąć panel, wskazujący odległość i szacunkowy czas dotarcia. Poniżej znajduje się button “Zmień rodzaj silnika”. Można wybrać hybrydę, olej napędowy czy benzynę albo EV.

10. Oś czasu: możesz sprawdzić wszystkie swoje odbyte dotąd podróże. Kliknij w okno konta Google, a później “oś czasu”. Funkcja działa najlepiej, kiedy jest synchronizowana z chmurą.