Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Marszałek Hołownia zapowiedział nową aplikację dla obywateli. Premiera już niebawem
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 25.01.2024 11:09

Marszałek Hołownia zapowiedział nową aplikację dla obywateli. Premiera już niebawem

Szymon Hołownia
Fot. Sejm RP/x.com/KancelariaSejmu/

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział podczas konferencji prasowej kolejne plany wydawnicze swojej kancelarii. Wśród nich znajdzie się aplikacja mobilna. Niewykluczone, że zostanie ona opublikowana jeszcze w lutym.

Powstanie nowa aplikacja konstytucyjna. Marszałek Sejmu zabrał głos

Marszałek Hołownia poinformował, że trwają pracę nad aplikacją mobilną, dzięki której będzie można uzyskać dostęp do tekstu Konstytucji RP. O funkcjonalności wiemy niestety mało – na razie potwierdzono jedynie, że oprócz dostępu do samej treści, możliwe będzie też wyszukiwanie w nich dowolnych fraz i w ten sposób odnajdywanie stosownych zapisów ustawy zasadniczej.

Według zapewnień marszałka prace są już na ukończeniu i aplikacja może trafić do sklepów z aplikacjami, Google Play i App Store, jeszcze w lutym. Nie wiemy jeszcze, czy program będzie dostępny w prowadzonym przez Huawei AppGallery. Jak dotąd nie jest znana końcowa nazwa programu, a sam Hołownia odnosił do niej jako do „aplikacji konstytucyjnej”.

Rejestracja samochodu bez wychodzenia z domu? Minister zapowiada zmiany

Celem zapoznanie Polaków z konstytucją

W swoim wystąpieniu marszałek Sejmu argumentował potrzebę wydania aplikacji konstytucyjnej koniecznością zbliżenia obywateli i konstytucji. Dzięki niej przeciętny Polak będzie mógł samodzielnie odnaleźć interesujące go w danym momencie zapisy, a to zwiększy ogólną świadomość tego, jak skonstruowany jest i jak działa dokument.

Aplikacja zdaje się odpowiedzią na zwiększone zainteresowanie Polaków życiem politycznym kraju, co dobrze pokazywał wybuch zainteresowania kanałem Sejmu na YouTube. Po premierze aplikacji konstytucyjnej będą sami mogli zapoznać się z zapisami ustawy zasadniczej odnoszącymi się do bieżących wydarzeń politycznych w Polsce. 

Konstytucja RP także na stronach Sejmu

W oczekiwaniu na sejmową aplikację konstytucyjną z treścią dokumentu można zapoznać się na stronach sejmu. Tekst ogłoszony w 1997 wraz ze wszystkimi trzema zmianami znaleźć można pod adresem sejm.gov.pl. Co prawda niema tam wbudowanej wyszukiwarki, jednak odnaleźć żądaną treść można z użyciem skrótu klawiszowego Ctrl+F.

Zobacz także: Rejestracja samochodu bez wychodzenia z domu? Minister zapowiada zmiany