Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Rejestracja samochodu bez wychodzenia z domu? Minister zapowiada zmiany
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 24.01.2024 10:05

Rejestracja samochodu bez wychodzenia z domu? Minister zapowiada zmiany

Krzysztof Gawkowski
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Jedną z najbardziej uciążliwych do załatwienia spraw urzędowych, a jednocześnie jedną z najbardziej wyczekiwanych funkcji aplikacji mObywatel jest możliwość zarejestrowania pojazdu. Minister cyfryzacji ma w tej sprawie dobre wieści.

Rejestracja pojazdu w mObywatelu

W rozmowie z Polską Agencja Prasową minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że jednym z kierunków rozwoju aplikacji mObywatel będzie zapewnienie tam możliwości rejestracji czy przerejestrowania samochodu. Już teraz w mObywatelu można m.in. sprawdzić swoje mandaty czy punkty karne, jednak rejestracji wciąż musimy dokonywać, stawiając się w urzędzie.

Nie ma niestety co oczekiwać, że funkcję tę zobaczymy w mObywatelu w najbliższym czasie. Minister wyraża zaledwie nadzieję, że jej implementacji uda się dokonać do końca bieżącej kadencji Sejmu, tj. do 2027 roku. Celem jest oczywiście wyeliminowanie konieczności wielogodzinnego oczekiwania w urzędach i odciążenie ich pracy.

Zmiany w mObywatelu. Na tę nowość czekaliśmy długo

Oszczędność czasu i wygoda

Już wcześniej zapowiedziano, że w mObywatelu pojawi się możliwość wyrobienia nowego dowodu osobistego, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w tym przypadku i tak trzeba odwiedzić urząd osobiście. Wymagane jest pozostawienie tam próbki linii papilarnych z użyciem specjalnego skanera. De facto w internecie można więc jedynie wypełnić formularz i umówić wizytę, podczas której pozostawimy próbkę biometryczną.

W przypadku rejestracji pojazdu taka konieczność nie zachodzi, co stwarza możliwość do całkowitej cyfryzacji procedury. Według ministra Gawkowskiego udana rejestracja czy przerejestrowanie pojazdu za pośrednictwem aplikacji może trwać kilkadziesiąt minut, co i tak jest dużą oszczędnością czasu w porównaniu ze standardową procedurą.

Głosowanie przez internet

To nie jedyna ważna nowość w polskiej cyfryzacji, którą zapowiedział minister cyfryzacji w rozmowie z PAP. Poruszył on też kwestię zmiany ordynacji wyborczej w taki sposób, aby dopuścić możliwość głosowania za pośrednictwem internetu. W tym przypadku jednak sprawa jest bardziej skomplikowana – Gawkowski obawia się jej upolitycznienia, które mogłoby skutkować podważaniem wyników i oskarżeniami o fałszerstwa.

Zobacz także: Dane medyczne pacjentów pozbawione ochrony. Groźny incydent w polskim mieście

Źródło: PAP