Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Masowe zwolnienia w potężnej korporacji. Firma zatrudnia w Polsce tysiące osób
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 20.10.2023 10:17

Masowe zwolnienia w potężnej korporacji. Firma zatrudnia w Polsce tysiące osób

None
fot. Piotr Molecki/East News

Nokia opublikowała wyniki finansowe obejmujące okres od lipca do września 2023 roku. Niestety nie są one satysfakcjonujące – sprzedaż spadła o 20%, co wymaga podjęcia odważnych decyzji. Potwierdzono już, że w Nokii szykują się duże zwolnienia.

Zainteresowanie 5G mniejsze niż oczekiwano

Choć wielu firmę Nokia nadal kojarzy przede wszystkim z produkcją telefonów komórkowych, to jednak od dawna fińska korporacja skupia się na produkcji sprzętu i oprogramowania telekomunikacyjnego i teleinformatycznego, będąc jednym z największych graczy w obszarze budowania infrastruktury 5G.  

Niestety ostatnie wyniki finansowe wskazują na to, że zapotrzebowanie na urządzenia i software wykorzystywane na potrzeby popularyzacji standardu 5G nie jest tak duże, jak oczekiwała tego Nokia. Spowolnienie zaobserwowano zwłaszcza na rynku Stanów Zjednoczonych, co potwierdza bezpośrednia konkurencja Nokii, firma Ericsson, która w ostatnim czasie również nie osiąga satysfakcjonujących wyników.

Stare telefony komórkowe potrafią kosztować krocie. Sprzedaj je i podreperuj domowy budżet

Pracę stracą tysiące pracowników

Takie okoliczności skłoniły Nokię do ogłoszenia planów masowych zwolnień, które mają zostać przeprowadzone do końca przyszłego roku. Jak podaje BBC, łącznie pracę stracić ma od około 9 tys. do nawet 14 tys. osób, co stanowi około 10-16% wszystkich zatrudnionych. Nawet jak na branżę IT, która bez ogródek posługuje się masowymi zwolnieniami, skala jest więc gigantyczna.

Aktualnie Nokia jest na etapie analizy tego, jakie działy będą mogły zostać objęte zwolnieniami, tak aby konsekwencje dla ciągłości działania korporacji były jak najmniejsze. Szczegóły jak dotąd nie zostały podane do informacji publicznej, wiemy jedynie, że zwolnionym zostanie zapewnione wsparcie, zapewne w postaci sowitych odpraw.

Nokia zaplanowała dwie fale zwolnień. Już w przyszłym roku korporacja chce zaoszczędzić w ten sposób około 400 mln euro, zaś w 2025 kolejne 300 mln. Cała operacja ma pozwolić Nokii zredukować koszty o 800 mln euro.

Nokia w Polsce

Jak dotąd nie znamy żadnych szczegółów dotyczących ewentualnych lokalizacji, w których liczba pracowników zostanie zredukowana. Nie można wykluczyć, że nie ominą one tych oddziałów, które są zlokalizowane w Polsce – w Bydgoszczy znajduje się fabryka oraz centrum badawczo-rozwojowe, oddział R&D znajduje się też w Krakowie i we Wrocławiu. Łącznie Nokia zatrudnia w Polsce około 7 tys. osób.