Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Masowo wydzwaniają do Polaków. Gdy padnie to słowo, lepiej od razu się rozłącz
Michał Górecki
Michał Górecki 21.06.2024 09:00

Masowo wydzwaniają do Polaków. Gdy padnie to słowo, lepiej od razu się rozłącz

Telefon
Fot. Jae Park on Unsplash/zdjęcie ilustracyjne

Telefoniczne oszustwa mnożą metody, ale, na szczęście dla nas, powtarzają schematy, przez co łatwiej jest wyciągnąć zbiorcze wnioski i ostrzec przed jednym, konkretnym zachowaniem. Specjaliści cyberrynku alarmują: automatyczne połączenia, z wygenerowanym, syntetycznym głosem, znowu nękają polskie numery. Tym razem może chodzić o aplikację WhatsApp. Usłyszysz to słowo - od razu się rozłącz.

Zakazane słowo w rozmowie telefonicznej

Metodologia oszustwa polegającego na tym, że dzwoni do nas syntetyczny, zaprogramowany głos, nie jest niczym nowym. Ostrzeżeń o podobnych, zintensyfikowanych działaniach był już szereg; od fałszywej Straży Granicznej, która informuje nas o konieczności wykupienia się za nielegalną przesyłkę, po amerykańskiego policjanta, który ostrzega o nielegalnych transakcjach na naszym rachunku bankowym. Podobne zjawiska opisuje CERT Orange Polska, specjalna jednostka odpowiedzialna za bieżącą analizę zagrożeń sieciowych. Najnowszym zdiagnozowanym przez nią problemem jest oszustwo polegające na przekierowaniu rozmowy na WhatsApp. Uważaj na to jedno słowo. Jeśli padnie, najprawdopodobniej ktoś próbuje Cię właśnie oszukać.

Zobacz też: Powraca oszustwo na firmę kurierską. Wydano ostrzeżenia przed dużą falą zagrożeń

Korzystasz z tej przeglądarki? Nie dziw się, gdy YouTube przestanie działać

CERT Polska: Słyszysz taką prośbę? Na 99 proc. to oszustwo

“Gdyby wybierać ulubioną aplikację oszustów, bez ryzyka można stawiać, że WhatsApp będzie w absolutnej czołówce” - pisze w najnowszej analizie CERT Orange Polska, zwracając uwagę, że to koszt za ponadprzeciętną anonimowość, którą oferuje użytkownikom WhatsApp. Wszelkie aktywności w ramach tej aplikacji mobilnej dzieją się, jak czytamy “poza kontrolą właściciela serwisu czy operatora”. 

- W ostatnich dniach coraz częściej odbieramy w CERT Orange Polska informacje o nowej wersji tego wektora ataku - punktują. Tak brzmi hasło, które powinno Cię uwrażliwić. Na 99 proc. wtedy po prostu warto się rozłączyć, ewentualnie zadzwonić pod numer bliskiego, za którego rozmówca właśnie się podał i zweryfikować.

Nie mogę wysłać Ci smsa, proszę dodaj mój numer na WhatsApp, mam Ci coś ważnego do powiedzenia

Jak zweryfikować obcy numer?

Rzecz jasna opisana wyżej metoda może mieć wiele wariantów i modyfikacji; może dzwonić wnuk, syn, brat, ojciec, daleki kuzyn albo koleżanka sprzed lat. Zsyntezowana zasada jest prosta: jeżeli ktoś stara się przekierować rozmowę na WhatsApp, z dużym prawdopodobieństwem próbuje Cię oszukać. 

W takiej sytuacji zweryfikuj numer telefonu; jeżeli nie wyświetla Ci się, jako zapisany w książce (personalia nie pojawiają się obok numeru), albo numer nie zaczyna się od “+48”, co oznacza, że nie jest zarejestrowany w Polsce - zweryfikuj go przy pomocy dostępnych serwisów reputacyjnych: “Nieznany Numer”, “Infonumer”, "Orange" - Co to za numer do Ciebie dzwoni?" czy "numerytelefonu.com".