Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Masz Androida? Lepiej uważaj, te aplikacje mogą być niebezpieczne
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 12.06.2024 19:54

Masz Androida? Lepiej uważaj, te aplikacje mogą być niebezpieczne

telefon
fot. Pxhere

Google Play nie słynie jako środowisko, w którym wyjątkowo trudno o podejrzane aplikacje, ale jeśli ktoś jeszcze dotąd miał wątpliwości, z pomocą przychodzi najnowszy raport Top10VPN. Okazuje się, że nie brakuje popularnych aplikacji, które pod płaszczykiem bezpieczeństwa kradną nasze dane i wysyłają je aż do Rosji. 

Aplikacje VPN

Współcześnie nie brakuje dostawców VPN, którzy pozwalają na maskowanie ruchu w sieci, gwarantują prywatność lub pozwalają na korzystanie z treści niedostępnych na danej długości i szerokości geograficznej. Choć za wiele popularnych rozwiązań VPN, które dbają o nasze bezpieczeństwo trzeba płacić, są również opcje bezpłatne, jednak wśród nich kryją się zagrożenia, które przeciętnemu użytkownikowi mogą nawet nie przychodzić do głowy. 

Celem niektórych może być śledzenie aktywności użytkownika w sieci, celem innych wykradanie wrażliwych danych lub korzystanie z zasobów zainfekowanego urządzenia, a  jeszcze inne mogą blokować jego zawartość, a następnie oferować zdjęcie blokady w zamian za opłatę. Niestety są też takie, które w świetle obecnej sytuacji geopolitycznej, mogą być wyjątkowo groźne. 

Ważny komunikat PKO BP. Załatwisz sprawę bez wychodzenia z domu

Co dziesiąta aplikacja niebezpieczna

Według najnowszego raportu opublikowanego przez Top10VPN, w Google Play nie brakuje aplikacji, które albo nie mają odpowiednich zabezpieczeń, albo same w sobie stanowią istotne zagrożenie dla urządzeń, na które są pobierane. Przeanalizowano setki bezpłatnych programów VPN dostępnych na telefony z Androidem, które zainstalowano w sumie 2,5 miliarda razy. W rezultacie okazało się, że aż co dziesiąta tego typu aplikacja jest niebezpieczna. 

Nie instaluj tych aplikacji. Masz którąś? Usuń natychmiast

Według raportu, część z przeanalizowanych aplikacji ma bezpośrednie związki z chińskim ByteDance oraz z rosyjskim Yandexem. Znaleziono w nich kody, które czarno na białym pokazują, że kradną dane użytkowników i wysyłają do niesprzyjających lub wręcz wrogich nam ośrodków. 

Wśród aplikacji, które według raportu stanowią największe zagrożenie, należy wymienić: 

● Power VPN 
● VPN Monster 
● uVPN 
● Tomato VPN 
● Phone Guardian VPN 
● Ultimate VPN 
● VPN Proxy Master - Safer VPN 
● VPN Pro - Fast & Secure VPN
● Swift Shield VPN
● Quick Flow VPN
● Sample VPN
● Signal Secure VPN
● Turbo Track VPN
● Turbo Tunnel VPN
● Yellow Flash VPN
● VPN Ultra
● Run VPN
● Turbo VPN