Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Masz urodziny? Nie chwal się tym w sieci - możesz stracić pieniądze i nie tylko
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 28.08.2024 10:08

Masz urodziny? Nie chwal się tym w sieci - możesz stracić pieniądze i nie tylko

tort, urodziny
Fot. Pixabay/Cimabue

W dobie bankowości elektronicznej, najróżniejszych aplikacji i, niestety, licznych  oszustw, chronimy swoje dane na wszystkie możliwe sposoby. Jednocześnie często nie zdajemy sobie sprawy, że sami ułatwiamy oszustom dostęp chociażby do naszego konta bankowego. Czym jest SIM swap? Winne mogą być nawet nasze urodziny!

SIM swap — co to?

Nowych form oszustw wciąż nie brakuje. Jedną z najpopularniejszych metod, która niestety wciąż okazuje się skuteczna, jest rzecz jasna phishing, czyli, w dużym skrócie, podszywanie się pod inną osobę lub instytucję. Równie niebezpieczne, choć zdecydowanie mniej znane, może okazać się SIM swap. Metoda ta polega na uzyskaniu od operatora duplikatu naszej karty SIM. Czym to grozi? W samej Polsce ofiarami tej formy oszustwa padło już 18 mln osób. Zdradzamy, jak się przed tym uchronić.
 

ZUS wypłaci co miesiąc 1337,86 zł. Pieniądze bez względu na wiek, ale tylko do końca roku

Duplikat karty SIM. Kłopotów może być jeszcze więcej

Korzystanie z naszego numeru telefonu przez inną osobę w pierwszej chwili może nie wydawać się takie straszne. Do momentu, kiedy uświadomimy sobie, że w ten sposób oszuści zyskują dostęp nie tylko do naszych kontaktów. Zagrożenie stanowią przede wszystkim wiadomości SMS, które w wielu przypadkach są formą uwierzytelniania — przy okazji odzyskiwania hasła do mediów społecznościowych, maila, czy nawet potwierdzenia transakcji w aplikacji bankowej. Co więcej, odkrycie takiego oszustwa często zajmuje co najmniej kilka godzin. Brak telefonów i SMS-ów przez dłuższy czas może nie wydać nam się niepokojący, gdy w rzeczywistości będzie oznaczać kłopoty.
 

Jak zabezpieczyć się przed SIM swap?

Aby narazić się na oszustwo z wykorzystaniem duplikatu karty SIM, wcale nie musimy klikać w linki z nieznanych źródeł ani udostępniać swoich danych na fałszywych witrynach. Tak naprawdę wystarczy, że korzystamy… z własnych mediów społecznościowych! Bez wahania wielu z nas udostępnia tam swoje imię i nazwisko, numer telefonu czy datę urodzin, a to właśnie te dane mogą posłużyć oszustom do zdobycia duplikatu karty SIM, poprzez podszycie się pod nas w rozmowie z operatorem sieci komórkowej.

Czy więc oznacza to, że jedynym sposobem na uniknięcie oszustwa jest skasowanie wszystkich mediów społecznościowych? Oczywiście, im mniej danych udostępniamy, tym nasze konta i aplikacje są bezpieczniejsze. W rzeczywistości wystarczy jednak tworzyć silne hasła, które nie będą powiązane np. z datą urodzin naszych lub naszych bliskich. Warto również zastrzec swój numer PESEL — wówczas operator nie będzie mógł wydać duplikatu karty SIM.