Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Miliony Polaków mają taki dowód osobisty. Mało kto wie o jego przydatnych funkcjach
Paula Drechsler
Paula Drechsler 02.11.2023 17:08

Miliony Polaków mają taki dowód osobisty. Mało kto wie o jego przydatnych funkcjach

dowód osobisty
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Dowód osobisty to powszechnie używany w Polsce dokument, który przydaje się choćby do potwierdzania tożsamości, zawierania umów, głosowania, etc. Wiele osób nie ma pojęcia, że mając odpowiedni dowód, można korzystać z wielu dodatkowych, bardzo przydatnych funkcji. O tym warto wiedzieć.

Dowód osobisty musi mieć każdy pełnoletni obywatel Polski

Dowód osobisty w Polsce pełni kluczową rolę jako oficjalny dokument tożsamości, który potwierdza personalia obywatela. Ten niepozorny, dobrze znany wszystkim Polakom plastik, który od niedawna ma też swoje inne wersje, służy jako podstawa do poświadczenia danych właściciela podczas różnych transakcji i formalności, takich jak otwieranie konta bankowego, podpisywanie umów, czy wizyty u lekarza. Jest też niezbędny przy głosowaniu w wyborach i referendum. 

Ponadto plastik ten służy do bardziej przyziemnych spraw, takich jak na przykład potwierdzania wieku przy zakupie alkoholu lub papierosów. Jest to kluczowy dokument, który każdy obywatel powinien posiadać i regularnie odświeżać jego ważność. Na stronach rządowych jasno stoi komunikat, że “każdy pełnoletni obywatel, który mieszka w Polsce, musi mieć dowód osobisty”. 

Chcąc wyrobić taki dokument, czy to ze względu na utratę poprzedniego, czy też koniec jego ważności, warto zapoznać się z dodatkowymi udogodnieniami, jakie daje wybór wprowadzonej już prawie 5 lat temu opcji. Jest nią dowód osobisty z warstwą elektroniczną.

Znana sieć aptek miała podsłuchiwać pacjentów. "Nie byli informowani o nagrywaniu" Te rzeczy z PRL są sporo warte, pewnie masz je w domu. To ukryte skarby

E-dowód osobisty, przydatny w banku i na lotnisku

W marcu 2023 r. Ministerstwo Cyfryzacji informowało o tym, że minęły już 4 lata od wdrożenia w Polsce dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. W tym samym obwieszczeniu informowano, że taki dokument wyrobiło sobie już 11 milionów obywateli. “Liczba osób, które korzystają z e-dowodu, systematycznie rośnie”, podkreślano przy tym. To prawda, ten rodzaj dokumentu wybrały miliony, a jednak niedługo minie 5 lat od jego wprowadzenia, a nadal ogrom osób nie ma pojęcia, jakie płyną korzyści z posiadania tego typu plastiku. Na marzec br. taki dokument aktywowały bowiem tylko 4 miliony jego posiadaczy. A warto jak najszybciej tego dokonać i cieszyć się pełnym spektrum możliwości, jakie on daje.

Czym więc właściwie jest e-dowód i do czego służy? Jak wspomniano, jest to podobny do standardowego plastiku dowód osobisty, ale różni się tym, że zawiera warstwę elektroniczną. Dzięki temu pozwala posiadaczowi na załatwianie większej liczby spraw w szybszym tempie.

- Znajdują się w nim dane jego posiadacza, w tym zdjęcie biometryczne. Ponadto w warstwie elektronicznej e-dowodu znajdują się 3 certyfikaty: potwierdzania obecności, identyfikacji i uwierzytelnienia (osób, które ukończyły 13 rok życia), podpisu osobistego (osób, które o niego zawnioskowały) oraz miejsce na certyfikat kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Na pierwszej stronie dokumentu (awersie) widnieje numer CAN, który pozwala na korzystanie z elektronicznych funkcji e-dowodu. Dodatkowo zabezpiecza e-dowód tak, by osoba niepowołana nie odczytała danych zapisanych w warstwie elektronicznej - tłumaczy Ministerstwo Cyfryzacji, po czym dodaje wyjaśnienia na temat udogodnień dla posiadaczy takich dokumentów.

Do czego służy e-dowód i jak go aktywować?

E-dowód zgodnie z rozpiską opublikowaną przez Ministerstwo Cyfryzacji umożliwia:

  • korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach,
  • potwierdzenie Profilu Zaufanego
  • komunikowanie się z administracją publiczną oraz innymi podmiotami,
  • sygnowanie dokumentów oraz wniosków za pomocą podpisu elektronicznego,
  • bezpiecznie logowanie się do portali administracji publicznej (np. e-Urzędu Skarbowego).

Jak wyrobić e-dowód? Wymiana dotychczasowego dowodu osobistego jest bezpłatna i dobrowolna, możne tego dokonać np. gdy został on utracony lub stracił ważność, ale także gdy twój aktualny dowód nie jest e-dowodem, a chcesz mieć e-dowód; albo aktualny dowód jest e-dowodem, nie zawiera jednak odcisków palców, a chcesz mieć e-dowód z tą cechą biometryczną; lub masz e-dowód bez certyfikatu podpisu osobistego lub certyfikatu do logowania (czyli certyfikatu identyfikacji i uwierzytelnienia). Są też inne powody wymiany, np. duża zmiana wyglądu. Więcej o tym można przeczytać na www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-dowod-osobisty.

Wniosek o nowy dokument można złożyć w dowolnym urzędzie gminy (niezależnie od adresu zameldowania) lub w wyjątkowych przypadkach także poza urzędem, ale nie ma już opcji wysyłki takiego wniosku przez internet. W placówkach udostępnione są odpowiednie, aktualne pisma do wypełnienia. Trzeba mieć ze sobą także zgodne z aktualnymi wytycznymi zdjęcie. Następnie po wyrobieniu, taki e-dowód trzeba aktywować. W tym celu należy ustalić PIN dla zakodowanych w plastiku certyfikatów identyfikacji oraz podpisu. Można to zrobić od razu przy odbiorze dokumentu w urzędzie. 

Następnie do korzystania ze wszystkich funkcji e-dowodu konieczny będzie smartfon z anteną NFC i zainstalowaną aplikacją eDO App; albo czytnik do e-dowodu z zainstalowanym oprogramowaniem do jego obsługi. Więcej szczegółów można znaleźć na stronach gov.pl.