Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Minister cyfryzacji krytycznie o Facebooku. “To nie powinno mieć miejsca”
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 19.05.2024 17:46

Minister cyfryzacji krytycznie o Facebooku. “To nie powinno mieć miejsca”

Krzysztof Gawkowski
Fot. materiały prasowe ministerstwa cyfryzacji

Meta zostanie objęta śledztwem Komisji Europejskiej dotyczącym możliwych nadużyć względem młodych internautów przez media społecznościowe. Głos w tej sprawie zajął minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, który podkreśla, że w końcu UE ma narzędzia, by egzekwować przestrzeganie prawa przez największe platformy internetowe.

KE wszczyna dochodzenie przeciw Meta

Komisja Europejska uruchomiła dochodzenie, w którym zbadane zostaną wątki eksploatacji mechanizmów uzależnienia nieletnich przez korporację Meta. Według komisarzy nie zrobiono wystarczająco wiele, by zapobiec negatywnemu wpływowi Facebooka i Instagrama na zdrowie psychiczne młodych Europejczyków.

Thierry Breton, komisarz UE, który przyjrzy się działalności Meta, zapowiedział, ze zbadane zostaną takie kwestie, jak poziom bezpieczeństwa i prywatności młodych internautów oferowane przez Meta, wpływ działań na uzależnienia od mediów społecznościowych oraz tzw. efekt dziupli królika, przez który przeglądanie zwyczajnych treści może stopniowo prowadzić do materiałów coraz bardziej skrajnych.

Służby z dostępem do naszych komunikatorów? Nowy plan resortu cyfryzacji

Zawodne systemy weryfikacji wieku

Przedmiotem śledztwa Komisji Europejskiej będą także mechanizmy weryfikacji wieku użytkowników serwisów należących do Meta. Przypomnijmy, że konto na Facebooku i Instagramie mogą mieć osoby, które ukończyły 13 lat, jednak w praktyce jest to w dużej mierze przepis martwy. Niewiele stoi na przeszkodzie, aby z serwisu korzystali także młodsi internauci, co krytykuje także polski minister cyfryzacji.

W rozmowie z “Dziennikiem Gazetą Prawną” Krzysztof Gawkowski podkreślił, że dzięki aktowi o usługach cyfrowych, UE w końcu dysponuje narzędziami, dzięki którym prawo może być egzekwowane:

Największe serwisy przez lata z premedytacją migały się od odpowiedzialności, wiedząc, że nie będą ścigane za naruszenia. Dzisiaj akt o usługach cyfrowych (DSA) daje narzędzia, by Komisja Europejska i rządy państw członkowskich mogły przyjrzeć się, co te platformy tak naprawdę robią. Widzimy, że zawodzą na przykład systemy weryfikacji wieku.

Problemem także moderacja

Minister zwraca także uwagę na niedostateczną moderację mediów społecznościowych należących do Meta i ogromną inercję wielu jej działań: “sytuacja, w której użytkownicy publikują niezgodne z prawem treści, a platforma ma spowolniony czas reakcji na to, nie powinna mieć miejsca” - podsumowuje Gawkowski.