Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Nowa metoda oszustów na Facebooku. Uwaga na "zaginioną walizkę"
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 15.05.2024 16:23

Nowa metoda oszustów na Facebooku. Uwaga na "zaginioną walizkę"

telefon facebook
Fot. Unsplash.com/Solen Feyissa

Oszuści co chwilę wynajdują nowe sposoby, aby wykorzystać naszą łatwowierność. Z racji zbliżających się wakacji i podroży, tym razem postanowili podszyć się pod pracowników lotniska. Wszystko po to, aby pozyskać nasze dane osobowe i szczegóły karty płatniczej. Na czym polega ta metoda?

Nowa metoda oszustów. Wykorzystują ”zagubiony bagaż”

Na Facebooku nie brak postów od oszustów, którzy za pomocą różnorakich metod scamu lub phishingu próbują zdobyć nasze dane i pieniądze. Problem ten szczególnie widoczny jest na grupach, które wytwarzają w użytkownikach poczucie zaufania. To właśnie tam od niedawna możemy zauważyć reklamy, rzekomo opublikowane przez władze Lotniska Chopina w Warszawie. Oferowane nam jest odkupienie bagażu za wyjątkowo korzystną cenę.

Poważna awaria w Pekao. Dotyczy klientów z całej Polski

Metoda ”na zagubiony bagaż”

Agencja Cyber Rescue ostrzega przed ogłoszeniami dotyczącymi zaginionego bagażu na lotniskach. Przestępcy publikują w mediach społecznościowych zdjęcia walizek, wypchanych kosztownościami, które rzekomo nie znalazły właściciela. Można je odkupić za ”korzystną” cenę 9 zł, co z pewnością skusiło już wielu użytkowników do wejścia w załączony link. Ten przenosi nas do strony stylizowanej na oficjalną witrynę Lotniska Chopina, na której dostajemy polecenie podania naszych danych osobowych, kontaktowych, a w końcu tych z kart płatniczych.

ZOBACZ TAKŻE: Atak hakerski na polskie markety. Wydano zalecenia dla klientów

Uważaj na ogłoszenia dot. ”zaginionego bagażu”. Możesz stracić znaczną sumę pieniędzy

To właśnie ostatni etap oszustwa jest najważniejszy z punktu widzenia cyberprzestępców. Po podaniu przez nas danych z karty płatniczej ”w celu weryfikacji tożsamości” lub ”opłaty za przesyłkę”, na naszym koncie może zostać uruchomiona płata subskrypcja, która co jakiś czas będzie pobierała od nas spore sumy. Co ze wspomnianym bagażem? Tego z pewnością nigdy nie zobaczymy, a dodatkowo udostępnimy oszustom wiele informacji na nasz temat.

Jeśli zobaczysz takie ogłoszenia w mediach społecznościowych, natychmiast zgłoś je do moderacji i nie wchodź w załączony link.

 

Źródło: antyweb.pl