Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Ministerstwo Cyfryzacji ujawniło wyniki mObywatela
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 03.02.2024 16:15

Ministerstwo Cyfryzacji ujawniło wyniki mObywatela

Ministerstwo Cyfryzacji
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Ministerstwo Cyfryzacji pochwaliło się statystykami dotyczącymi aplikacji mObywatel, która w ostatnich miesiącach wzbogaciła się o wiele nowych funkcji. Jedna z nich, mimo że udostępniona ją dopiero przed miesiącem, zyskała już niecałe miliona użytkowników i to tylko w mobilnej wersji najważniejsze cyfrowej usługi publicznej.

16 mln pobrań aplikacji mObywatel

Aplikacja mObywatel w wersji na Androida i iOS-a może pochwalić się już 16 mln pobrań. Ministerstwo Cyfryzacji nie pisze o liczbie aktywnych użytkownik, ale akurat w przypadku mObywatela ma to znacznie drugorzędne – nie jest to wszak aplikacja, z której obsesyjnie korzystamy każdego dnia. 

Raczej bywa, niż jest przydatna, co nie umniejsza jej wartości – przede wszystkim za sprawą tego, że nie musimy dzięki niej myśleć o posiadaniu przy sobie dokumentów.

To, co robi wrażenie to oceny mObywatela, które są w swojej kategorii bardzo wysokie. W Google Play średnia z 85 tys. ocen wyniosła 4,8, w App Store z 66 tys. ocen – 4,6. Oczywiście mowa o skali pięciostopniowej. Trzeba przyznać, że na jak aplikacje publikowaną przez rząd czy podmiot publiczny, czy też spółkę skarbu państwa, wynik jest imponujący. 

Wystarczy przejrzeć opinie o aplikacjach spółek kolejowych czy banków, które również mają podobne zastosowania i ogromną bazę użytkowników, by zdać sobie sprawę, że średnia ocen przekraczająca 4,5 to ewenement.

Minister Cyfryzacji stworzy fundusz sztucznej inteligencji

Funkcje mogą zgłaszać użytkownicy

Wiemy już, że rozwój mObywatela przeszedł pozytywnie audyt po tym, jak władze w ministerstwie cyfryzacji objął Krzysztof Gawkowski. Aplikacja będzie systematycznie wzbogacana o nowe funkcje, które od niedawna mogą zgłaszać sami użytkownicy. 

W programie znalazł się już moduł pozwalający każdemu użytkownikowi na zgłaszanie potrzebnych elementów. Twórcy przeanalizują wnioski i jeśli okaże się, że potrzebę dodania tej samej funkcji zgłosi wystarczająco wielu użytkowników, podejmą się prac nad nią.

O ile liczba użytkowników i wysokie oceny mObywatelu robią spore wrażenie, to jednak w ostatnich tygodniach najważniejsza w rozwoju aplikacji okazała się funkcja zastrzegania numeru PESEL. Choć pojawiła się ona w aplikacji mobilnej ze znacznym opóźnieniem, bo na początku stycznia (w wersji przeglądarkowej miało to miejsce w połowie listopada), to już zdobyła pokaźne grono użytkowników.

Zastrzeganie numeru PESEL w mObywatelu

Jak dotąd numer PESEL w aplikacji mObywatel zastrzeżono 1 549 500 razy. Suma ta jest łączna dla kanału przeglądarkowego, który dostępny jest od listopada i mobilnego. 

Za pośrednictwem samej aplikacji mobilnej zastrzeżenia dokonano 415 tys. razy, przy czym wynik ten osiągnięto w ciągu około 20 dni w styczniu. Jest to najlepsza walidacja samej zasadności przygotowania funkcji blokowania PESEL-u, jak i jej implementacji w aplikacjach w Google Play i App Store.