Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Młoda kobieta oskarżona o “niemal doskonałe” oszustwa. "Socjal" ponad stan. Niesłychane, jak wpadła
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 15.08.2024 05:35

Młoda kobieta oskarżona o “niemal doskonałe” oszustwa. "Socjal" ponad stan. Niesłychane, jak wpadła

policja
Fot. materiały KPP Jarocin

Komenda Powiatowa Policji w Jarocinie opublikowała komunikat o ujęciu kobiety, którą oskarżono o dokonanie 19 oszustw. Według funkcjonariuszy mowa o “niemal doskonale zaplanowanym” sposobie działania. Zespół specjalizujący się w walce z przestępczością gospodarczą odniósł jednak sukces i 35-letnia mieszkanka gmina Żerków odpowie za wyłudzenie łącznie ok. 8 tys. zł. Grozi jej za to do 5 lat więzienia. Uwagę zwraca jednak to, w jaki sposób wpadła kobieta oskarżana o regularne wyłudzenia pieniędzy ze skarbu państwa. Udział w tym miał bowiem bank, którego była klientką.

“Niemal doskonałe” oszustwa w Wielkopolsce - kobieta dokonała ich 19 w ciągu miesiąca

Funkcjonariusze jarocińskiej policji poinformowali o zatrzymaniu kobiety podejrzanej o dokonanie aż 19 wyłudzeń. Postawiono jej zarzuty oszustwa i posługiwania się sfałszowanymi dokumentami. Zatrzymania dokonano 30 lipca br.

Kluczowy dla wielokrotnego sukcesu oszustwa był dostęp oskarżonej do dokumentów osób korzystających z pomocy socjalnej w regionie. Można więc zakładać, że była zatrudniona w jej strukturach. Dostęp do danych wykorzystywała we wnioskach o wypłatę różnego rodzaju świadczeń, zapomóg, kierowanych do samorządowych organów. W dokumentach parafowanych podrobionym podpisem widniał numer rachunku bankowego kobiety.

Ważna nowość w mObywatel już działa. Pilnie zaktualizuj aplikację

Kobieta dalej mogłaby wyłudzać pieniądze, gdyby nieprawidłowości nie wykrył jej bank

W ten sposób, naruszając ochronę danych osobowych, posługując się fałszywymi dokumentami i fałszując podpis, kobieta 19-krotnie otrzymała wnioskowaną zapomogę. Według policji proceder ten mógłby trwać jeszcze długo, gdyby nie pracownicy banku, którzy mieli dostęp do historii transakcji na rachunku.

Zobacz: Rafał Brzoska wygrywa z Facebookiem. Dla miliardera decyzja zapadła w miesiąc, Polacy są okradani latami

Ich uwagę zwróciło to, że kobieta otrzymała wiele tych samych świadczeń w jednym miesiącu, co byłoby niemożliwe, gdyby posługiwała się prawdziwymi danymi. Pracownicy banku zgłosili sprawę policji, a tę podjął  Zespół dw. z Przestępczością Gospodarczą. Udało się ustalić, że w kwietniu kobieta wyłudziła łącznie świadczenia w wysokości ponad 8 tys. zł.

Maksymalnie 5 lat za wyłudzenie ok. 8 tys. zł

Oskarżonej grozi do 5 lat więzienia. Nietrudno jednak zauważyć, jak łatwo było uniknąć wykrycia. “Niemal doskonale zaplanowany” sposób działania zawiódł, bo 35-latka dokonywała oszustw z użyciem wyłącznie jednego konta bankowego. Ponadto uwagę zwraca nie tylko duża skuteczność policji, która zdaje się odwrotnie proporcjonalna do wysokości wyłudzonych kwot, ale też czas śledztwa - kobietę za oszustwa dokonane w kwietniu zatrzymano w lipcu br.

Setki tysięcy Polaków dostanie ważną wiadomość. Uwaga, są oficjalne wytyczne
salon samochodowy
salon samochodowy
Co może być gorsze od wycieku danych z serwerów firmy obsługującej tysiące klientów w całej Polsce? Atak na wspólne zasoby wielu takich firm, który skutkuje kradzieżą danych nawet setek tysięcy osób. Infrastruktura polskich dealerów samochodowych różnych marek, wypożyczalni samochodowych, a nawet internetowej wyszukiwarki używanych samochodów została skutecznie zaatakowana przez hakerów, a w ich ręce trafiły dane klientów. Wyciekły też loginy i hasła. Wydano już wstępne zalecenia dla wszystkich osób, których bezpieczeństwo danych zostało naruszone.
Czytaj dalej
Każdy powinien używać tego narzędzia. Szwajcarzy udostępnili za darmo dla wszystkich
komputer
komputer
Produkty firmy Proton, na czele pocztą elektroniczną Proton Mail, cieszą się nie tylko dużą popularnością, ale też uznaniem użytkowników. Przekonał ich mocną kryptografią oraz tym, że dane są przechowywane na szwajcarskich serwerach. Tam dostęp służb przebiega według transparentnych procedur, musi mieć ważne uzasadnienie, a nadzór z użyciem narzędzi podobnych do Pegasusa wobec własnych obywateli jest nie do pomyślenia. Proton Mail nie jest jednak bezpieczną przystanią dla cyberprzestępców, lecz ważnym narzędziem pracy faktycznie umożliwiającym ochronę tajemnicy korespondencji, jak i tożsamości uczestników komunikacji. Teraz Proton zdecydował się na udostępnienie nowego narzędzia, z którego, podobnie jak z poczty, można korzystać całkowicie za darmo.
Czytaj dalej